Poznań: Historia ożyła w rocznicę wysiedleń Polaków

  Poznań: Historia ożyła w rocznicę wysiedleń Polaków

  Maria Nowak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W 70 rocznicę wysiedleń Polaków w Poznaniu dzisiaj w Instytucie Zachodnim spotkali się Niemcy i Polacy.
  Uczeni niemieccy mówili szeroko o polityce nazistowskiej, mającej całkowicie zniemczyć ziemie wcielone do Rzeszy. Wysiedlenia były częścią tej polityki. Polscy historycy przedstawili z kolei przebieg i rozmiary wysiedleń - to wciąż mało znana karta historii.

  Poza dyskursem naukowym po raz pierwszy spotkały się dwie grupy, dla których wspólnym przeżyciem są wysiedlenia, ale dotąd się nie spotkały - to wysiedleni Polacy i osiedlający się na ich miejscu Niemcy Bałtyccy. Poznań dla wielu Bałtów i dla poznaniaków nie jest obojętnym miastem - mówili Bałtowie - dla nich miejscem pamięci brutalnych wypędzeń, dla nas - miejscem, gdzie mieliśmy zacząć nowe życie.

  Wyprawa do Poznania zorganizowana przez Towarzystwo Niemiecko-Bałtyckie cieszyła się wielkim zainteresowaniem - wielu chętnych znalazło się tylko na liście rezerwowej. Sesja potrwa do niedzieli (referaty tłumaczone są symultanicznie). Towarzyszy jej wystawa pamiątek z tamtego okresu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo