Festiwal: Niespodziewany sukces

  Festiwal: Niespodziewany sukces fado w Poznaniu

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Tym czym flamenco dla Hiszpanii, a tango dla Argentyny tym fado dla Portugalii. O tym, że muzyka ta jest u nas ogromnie popularna, można się było przekonać podczas zakończonego w środę II Poznań Live Festival poświęconego właśnie tym rytmom.
  Wszystkie bilety na koncerty w Auli UAM były dawno wyprzedane, a wejściówki udało się zdobyć tylko nielicznym. Organizatorom fundacji "Nuova" udało się zaprosić czołówkę tego gatunku. Poniedziałek należał do uważanego za wokalistę fado nr 1 Camane. Była to muzyka niezwykle nastrojowa. Początkowo pełna nostalgii, ale z czasem coraz bardziej pogodna.

  Wtorek był spotkaniem ze znaną już w Poznaniu formacją "Madredeus", dla której fado stanowiło zawsze inspirację do poszukiwań. Po reaktywowaniu nawiązała ona współpracę z zespołem "A Banda Cosmica" . Niestety rozbudowane instrumentarium, szczególnie elektroniczne skutecznie zagłuszało dwie wokalistki. Było po prostu za głośno.

  Ostatni dzień festiwalu był spotkaniem z młodszym bratem Camane Pedro Moutinho. Zaproponował on publiczności sporą dawkę muzyki niezwykle pogodnej utrzymanej w pastelowych tonacjach.

  Niestety chociaż poziom artystyczny imprezy i frekwencja były wysokie, to pod względem organizacyjnym nie wszystko się udało. 17 osób, które kupiły na miesiąc przed festiwalem bilety przez internet poniedziałkowego wieczoru po wejściu na salę przekonało się, że miejsc tych po prostu nie ma, a tam gdzie powinny być ustawione były stanowiska ekipy telewizyjnej. Organizatorzy wyjaśnili, że spowodowała to zbyt późna decyzja TVP o rejestracji jedynego występu Camane w Polsce. Ostatecznie wszystkim miejsca znaleziono, ale niesmak pozostał.

  Za rok Poznań Live Festival będzie poświęcony flamenco.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo