Nieco szpetni dwudziestoletni: jubileusz Acid Drinkers

  Nieco szpetni dwudziestoletni: jubileusz Acid Drinkers

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Acid Drinkers świętują jubileusz długą trasą koncertową, ale tylko w Poznaniu z aktualnymi członkami grupy zagrają Litza i Perła.
  Pierwszą prawdziwą próbę, z perkusją i wzmacniaczami, zagrali 9 maja 1989 roku. Nie spodziewajmy się jednak jubileuszu z orderami przypinanymi do klap i wiązankami kwiatów...

  Na tle szarzyzny pierwszych lat III RP Acid Drinkers jawili się jako postacie z innej bajki, a właściwie komiksu. Tomasz Pukacki przyjął zresztą pseudonim Titus właśnie z inspiracji kultową małpą z komiksu Papcia Chmiela. Równie mocno ksywki przywarły do reszty członków zespołu: kto tak naprawdę pamięta, jak nazywają się "Popcorn", "Ślimak", "Litza" czy "Jankiel"?


  Wizytówką polskiego metalu stali się niemal od razu: w przeciwieństwie do Kata i reszty długowłosej braci Acidzi mieli bowiem zawsze poczucie humoru, ujawniane w tekstach, na okładkach, a także w koncertowych podróżach. Historie z pierwszej dekady istnienia Acidów warte były książki - w formie "Raportu o Acid Drinkers".

  - To jest uczciwa książka, bo jest tam jakieś 30 procent prawdy. 70 procent nie nadawało się do druku - śmiał się "Titus" w wywiadzie dla "Głosu".

  Odejście "Litzy" zapoczątkowało nowy etap. Grupa przestała eksperymentować, na każdym kroku podkreślając swój szlachetny, rockowy rodowód. Stery twardo trzymał "Titus" - do dziś numer jeden wśród polskich wokalistów z kręgu metalowego. Gitarzyści jednak zmieniali się często: do koncepcji przestał pasować "Perła", a "Lipa" z Illusion wprowadzał zbyt wiele niekontrolowanego chaosu. Gdy dołączył Aleksander "Olass" Mendyk, klocki wydawały się ustawione na swoim miejscu. Tym większą stratą i tragedią była ubiegłoroczna nagła śmierć gitarzysty po występie w Krakowie.

  W 20. rok istnienia Acid Drinkers wkroczyli z Tomkiem "Jankielem" Moryto. Jubileuszowy wieczór w Poznaniu będzie jednak okazją do deja vu: swe pojawienie się na koncercie zaanonsowali "Litza" i "Perła", którzy po odejściu z Acid Drinkers radzą sobie znakomicie.

  - Pod górkę mieliśmy zawsze. Na tym to polega: nigdy nie wiesz, czy to, co robisz się spodoba. Gdybym miał pewność, że to, co zrobię będzie idealne, to miałbym to gdzieś, stałoby się to nudne - mówi "Titus".

  Nie tylko Acid Drinkers świętować będą w ten weekend dwudekadową rocznicę. W sobotę na skłocie Rozbrat przypomni o sobie Apatia, jeden z najbardziej znanych polskich zespołów z pogranicza muzyki hard-core i punk.


  Acid Dinkers
  Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39)
  niedziela 18.10, godzina 20.
  bilety: 30, 35 zł

  Apatia
  Rozbrat (ul. Pułaskiego 21a)
  sobota 17.10, godzina 20.
  bilety: 15 zł  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo