Cegielski jest w agonii

  Cegielski jest w agonii

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Przez te około 100 dni, nieco ponad 3 miesiące odkąd jestem prezesem, zrobiliśmy więcej niż poprzednie zarządy przez 3 lata - twierdzi Jarosław Lazurko, prezes Cegielskiego. I trudno się z tym nie zgodzić. Ale to akurat nie ratuje firmy, przed której bramą stoi już "Upadek" i zastanawia się, czy już teraz nacisnąć na dzwonek, czy też jeszcze chwilę poczekać.
  Kołem ratunkowym dla tonącego "Ceglorza" ma być szybkie przejęcie Fabryki Pojazdów Szynowych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Dałoby to Cegielskiemu kilkadziesiąt milionów złotych. Tylko nawet jeśli uda się przeprowadzić tę operację, to znaczna część pieniędzy zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań czy odpraw dla zwalnianych pracowników. Oznacza to tylko przedłużenie agonii przedsiębiorstwa.

  Jedyną szansą na wyjście HCP na prostą jest pozyskanie nowych zamówień. Jednak mimo ogromnych starań (jak twierdzi zarząd firmy) handlowców HCP ciągle kalendarz prac na 2010 rok jest pusty. Jeśli jednak ta przedłużona agonia pozwoli władzom Cegielskiego pozyskać nowych klientów i zamówienia, to warto podjąć wyścig z czasem i sprzedać FPS.

  Tylko że tutaj czeka kolejny problem w postaci "paraliżu agencyjnego". Prezes Lazurko dość słusznie obawia się, że Agencja Rozwoju Przemysłu zamiast normalnie i sprawnie pracować, będzie teraz taplać się w sosie pseudoaferalnym.

  Obecna sytuacja "Ceglorza" pokazuje też, że filozofia "jakośtobędzizmu" nie zdaje egzaminu. Uprawiana przez władze, związkowców HCP oraz ministrów Skarbu Państwa przez kilka ostatnich lat doprowadziła spółkę na skraj przepaści.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo