Reklamowe zdjęcia powinny być płatne

  Reklamowe zdjęcia powinny być płatne

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pani Marianna dwa lata pracowała w firmie prywatnej. Jak twierdzi, nie wiedziała jednak, że od blisko roku szef wykorzystuje jej wizerunek na firmowych samochodach i na stronie internetowej reklamującej firmę.
  - Nie tylko nie wyrażałam na to zgody, ale nawet nie wiedziałam, że takie zdjęcia mi zrobiono - zapewnia czytelniczka. - Jestem oburzona tym, jak mnie potraktowano, tym bardziej że na pewno bym się na coś takiego nie zgodziła. Nie wstydzę się swojej pracy, ale nie wszyscy muszą wiedzieć, że trudnię się sprzątaniem. Nie chcę tej sprawy tak zostawić, ale nie wiem, co powinnam teraz zrobić?

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ochronie prawnej podlegają zarówno prawa majątkowe, jak i osobiste. Do tej drugiej kategorii należą te związane bezpośrednio z daną osobą. Kodeks cywilny jako prawa wymienia przykładowe dobra osobiste takie jak: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnicę korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukową, artystyczną, wynalazczą i racjonalizatorską.

  - Prawa niemajątkowe nie przedawniają się nigdy, co oznacza, że zawsze można wystąpić o ich ochronę prawną, niezależnie od tego, jaki czas upłynął od naruszenia danego prawa - tłumaczy Adam Mazurek, radca prawny. - Odróżnić przy tym należy żądanie ochrony, jakiego domaga się uprawniony, od tego, co w języku potocznym określa się jako "odszkodowanie", a co w rozumieniu prawa wcale odszkodowaniem nie jest. Język prawniczy posługuje się tutaj określeniem "zadośćuczynienie". Określenie to obejmuje "wynagrodzenie" wyrządzonej krzywdy, które może polegać na przeprosinach lub na podjęciu konkretnych działań zmierzających do usunięcia skutków wyrządzonego zła.


  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo