Nauka: Świńskie tkanki już wkrótce zastąpią ludzkie

  Nauka: Świńskie tkanki już wkrótce zastąpią ludzkie

  Barbara Wicher

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przeszczepy skóry, naczyń a nawet fragmentów kości mogą już wkrótce nie stanowić większego problemu. Wszystko dzięki poznańskim naukowcom, którzy chcą do przeszczepu wykorzystać świńskie tkanki. Jak się bowiem okazuje, narządy tego zwierzęcia są podobne do organów człowieka.
  - Nigdy nie byliśmy tak blisko sukcesu - cieszy się poznański genetyk, prof. Ryszard Słomski. Naukowiec wierzy, że już za kilka lat możliwe będzie przeszczepianie ludziom m.in. świńskiej skóry.

  Skąd ten optymizm? W poznańskim Instytucie Genetyki Człowieka Państwowej Akademii Nauk udało się tak "upodobnić" komórki świni do ludzkich, że możliwa stała się ich transplantacja. To prawdziwy przełom. Wcześniej bowiem medycyna borykała się z niemal natychmiastowym odrzucaniem przeszczepów czy to organów, czy tkanek pobranych od świni.

  W 1992 roku pierwszą w Polsce, lecz nieudaną próbę przeszczepienia człowiekowi świńskiego serca przeprowadził prof. Zbigniew Religa. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Przede wszystkim poznańscy naukowcy rozwiali nadzieję na pobieranie od tego zwierzęcia tak skomplikowanych organów jak nerki, wątroba czy serce.

  - Musimy być realistami. Wielkim sukcesem będzie, jeśli powszechnym stanie się możliwość pobierania od świni skóry, zastawek serca, naczyń czy fragmentów kości - wyjaśnia prof. Słomski. Według jego szacunków taką możliwość możemy mieć już za kilka lat. W poznańskim labolatorium udało się bowiem skutecznie wprowadzić nową informację genetyczną do komórek świńskich. Dzięki temu organizm człowieka, któremu wszczepi się tkanki tak zmodyfikowanej świni, nie powinien odrzucić przeszczepu.

  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo