Wielkopolska: Podzielą pieniądze na remonty dróg

  Wielkopolska: Podzielą pieniądze na remonty dróg

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Choć wicepremiera Grzegorza Schetyny nie ma już w rządzie, to Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych już zawsze będzie popularnie nazywany schetynówką. Wielkopolska na remonty dróg dostała na 2010 rok 79,5 miliona złotych. Politycy zapowiadają kontrolę podziału dotacji, która w ubiegłym roku wzbudziła wiele negatywnych emocji.
  Wnioski na drogowe inwestycje można było składać do końca września. Dziś już wiadomo, że chętnych jest prawie trzy razy więcej niż dostępnych pieniędzy. 113 wniosków złożyły miasta i gminy, a 59 projektów przygotowały powiaty. Wartość wszystkich przekracza 200 milionów złotych, dlatego już teraz wiadomo, że nie każdy samorząd będzie się cieszył.

  - Warto jednak zwrócić uwagę, że dotacja jest wyższa niż w ubiegłym roku - pociesza Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

  Dwanaście miesięcy temu rząd podzielił pieniądze według zasady każdemu po równo. 16 województw otrzymało po 62,5 miliona złotych. Wielkopolska dostałą tyle, co mały region świętokrzyski. Tym razem zmieniono kryteria i brano pod uwagę powierzchnię regionu i sieć drogową. Zyskaliśmy 17 milionów złotych.

  Największe miasta regionu, jak Poznań, Konin, Leszno i Kalisz złożyły wnioski. Pracuje już komisja, w skład której wchodzą drogowcy, policjanci oraz urzędnicy. Decyzje powinny zapaść do końca miesiąca. Każdy samorząd może liczyć na maksymalną dotację w kwocie 3 milionów złotych.

  W ubiegłym roku podział pieniędzy wzbudził sporo emocji. Ci, których nie zakwalifikowano, sugerowali, że o tym, kto dostaje pieniądze, decydują względy polityczne. W efekcie żaden z samorządów powiatu gnieźnieńskiego czy rawickiego nie otrzymał dotacji. Miliony złotych przyznano dopiero po odwołaniach.

  - Przyznam, że w tym roku jest lepiej. Zmieniono niektóre kryteria przyznawania dotacji. Wniosków nie trzeba było składać w ekspresowym tempie. Ale będziemy się przyglądać, czy pieniądze dzielone są sprawiedliwie, a nie według klucza politycznego - zapowiada poseł Tadeusz Tomaszewski (SLD), który w ubiegłym roku najgłośniej krytykował wielkopolski program schetynówek.

  - Ocena wniosków będzie miała wymiar jedynie merytoryczny. O żadnych politycznych aspektach nie może być mowy - odpowiada Tomasz Stube.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo