Kalisz: Ruszył proces byłych właścicieli Fabryki Wagon

  Kalisz: Ruszył proces byłych właścicieli Fabryki Wagon

  AND

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Przed Sądem Okręgowym w Kaliszu ruszył we wtorek proces byłych słowackich właścicieli ostrowskiej Fabryki Wagon SA i ich szwajcarskiego wspólnika.
  Są oni oskarżeni o wyprowadzenie w latach 2001 - 2003 ze spółki ponad 11 milionów złotych oraz sprzedaż akcji należącej do Wagonu spółki po zaniżonej cenie co według śledczych spowodowało kolejne straty wysokości 9 milionów złotych oraz wyłudzenia zwrotu kosztów podróży - rzekomo służbowych i usunięcia dokumentu związanego z działalnością spółki. Na ławę oskarżonych trafiły też żony dwóch Słowaków. Miały one wypłacić pieniądze z kont swoich mężów, aby uniknąć zajęcia przez prokuraturę.


  Zdaniem prokuratury były zarząd oraz członkowie ówczesnej rady nadzorczej nienależycie dbali o interesy przedsiębiorstwa. Zdecydowali oni m.in. o podjęciu współpracy z spółką-córką w Szwajcarii, z którą podpisano kilka niekorzystnych dla ostrowskiej fabryki umów.

  - W wyniku tego zakład był zmuszony do kupowania towarów i usług za pośrednictwem tej spółki, a było to tylko spółka kosztowa, która generowała jedynie dodatkowe koszty - mówi prokurator Maciej Antczak. - Towary nadal mogły być kupowane bez pośredników i bez narzuconej marży. Kolejny zarzut dotyczy umowy związanej z marketingiem, kiedy faktycznie nie były świadczone żadne usługi marketingowe na rzecz spółki Wagon SA, a ponoszono z tego tytułu wielkie koszty oraz tak zwanych usług finansowych. Zakład płacił za windykację należności, których tak naprawdę nie miał, ponieważ wszyscy dłużnicy Wagonu płacili na czas.

  Oskarżeni nie przyznają się do winy.- Mój klient nie przyznaje się od samego początku. Uważamy, że ocena jaką przeprowadziła prokuratura, jest oceną jednostronną opartą tylko i wyłącznie na obciążających strony ewentualnych niekorzystnych efektach bez wzięcia pod uwagę tego co z tych umów wynika w całości - tłumaczy mecenas Marek Czemplik, obrońca Emila S., byłego prezesa Wagonu, jednego z głównych oskarżonych.

  Działania słowackich inwestorów były gwoździem do trumny ostrowskiej fabryki. Firma ostatecznie upadła, a jej majątek został sprzedany. W środę i czwartek dalszy ciąg procesu. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wagon

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  10 lat to za mało dla gangsterów- ale pozostaje pytanie kto ze strony krajowej im to umożliwił.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo