Ul. Sarmacka: Dostaną działki w najem i dzierżawę

  Ul. Sarmacka: Dostaną działki w najem i dzierżawę

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Mieszkańcy domków na terenie działek przy ulicy Sarmackiej mają powody do ogromnej radości. Prezydent miasta Poznania spełnia daną przed laty przez jego poprzedników, a potem przez niego samego, obietnicę - część z nich zostaje uznana za najemców gruntów.

  Historia osiedla sięga lat 40.-50. W latach czterdziestych pierwsze domki budowali tu bezdomni i bezrobotni. W 1933 roku ówczesna Rada Miasta zadecydowała, że w ciągu kilku lat podpisze z mieszkańcami umowy dzierżawy na 20 lat.

  Po II wojnie światowej część lokatorów jednak podpisała z miastem umowy najmu. Inni umowy dzierżawy. W najgorszej sytuacji byli ci, którzy w odpowiednim momencie nie zadbali o swoje interesy, nie wnosili żadnych opłat.

  Przez lata domki rozrastały się. Kwitła samowola budowlana. Tym bardziej efektowna, im lepiej powodziło się kolejnym pokoleniom.
  W latach 70. zmieniły się przepisy umożliwiające zmianę najmu w dzierżawę. Wtedy też mieszkańcom działek złożono pierwsze obietnice. Potem wielokrotnie przypominali się i o swoje prawa, i o realizację obietnic. Bali się, że na tym terenie miasto szybciej wyda zgodę na budowę marketu lub bloków, niż da im jakiekolwiek prawa do wykupu działek.


  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo