Festiwal Barokowych Smyczków i Strun

  Festiwal Barokowych Smyczków i Strun

  Andrzej Chylewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Piąta edycja Festiwalu Barokowych Smyczków i Strun, która w minioną niedzielę zakończyła się w Poznaniu, zderzyła się z ekonomiczną rzeczywistością. Planowane cztery nurty repertuarowe musiały stopić się w jedną całość w trakcie dziesięciu dni festiwalu i zawrzeć w osiemnastu koncertach realizowanych w pięciu wnętrzach.
  Te statystyczne wyliczenia przytoczyłem nie bez przyczyny, ponieważ jednym z artystycznych zamierzeń organizatorów festiwalu była próba ukazania nurtu muzyki kameralnej, szczególnie splecionej z rodzajem pomieszczenia, jakim była debiutująca w tej roli Sala Malinowa Pałacu Działyńskich. Właśnie w tej sali dzięki klawesynistce Aline Zylberajch mogliśmy usłyszeć arcyciekawe prezentacje instrumentu pianoforte, tak w roli solowej, jak i zespołowej. Na tej nowince - idąc tropem instrumentalnym - się nie skończyło.

  Rewelacyjna - za sprawą Florentino Calvo - okazała się prezentacja kompozycji przeznaczonych na mandolinę (solo i z klawesynem oraz pianoforte). Jakąż niespodzianką były kompozycje na ten instrument samego Ludwiga van Beethovena! Innym wydarzeniem było posłuchanie zawieszanego na szyi instrumentu pośredniego między altówką i wiolonczelą - violoncello da spalla - i to w rękach takiego mistrza jak Ryo Terakado. Ten wracający po kilku latach do Poznania artysta zagrał także na violi d’amore. Natomiast wyjątkowo ekspresyjna flecistka Corina Marti zaprezentowała utwory późnego trecenta (wiek XIV w kulturze włoskiej) na clavisimbalum (odmiana klawesynu).

  Przebijające się z powyższego bogactwo źródeł dźwięków szło w parze z bogactwem repertuarowym i co oczywiste bogactwem osobowości prezentujących je wykonawców.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo