Rozpoczęły się IX Dni Papieskie: wolność jest święta

  Rozpoczęły się IX Dni Papieskie: wolność jest święta

  Małgorzata Linettej

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  "Jan Paweł II - Papież Wolności" to hasło, które przyświeca tegorocznym IX Dniom Papieskim. Dni wypełnione będą licznymi wydarzeniami o charakterze modlitewnym, ale też kulturalnym, naukowym i wspomnieniowym.
  Dwutygodniowy cykl poświęcony pamięci i spuściźnie Jana Pawła II rozpoczęło w niedzielę odczytanie w całym kraju listu pasterskiego Episkopatu Polski. Biskupi przypomnieli wiernym liczne słowa papieża-Polaka odnoszące się do wolności. W roku 1983 Jan Paweł II mówił na Jasnej Górze: "Naród jest prawdziwie wolny, gdy może kształtować się jako wspólnota określona przez jedność kultury, języka, historii. Państwo jest istotnie suwerenne, jeśli rządzi społeczeństwem i zarazem służy dobru wspólnemu społeczeństwa, i jeśli pozwala narodowi realizować właściwą mu podmiotowość, właściwą mu tożsamość".

  Ponad 20 lat później, ledwie na kilka miesięcy przed śmiercią, podkreślał w przemówieniu do ambasadorów: "Wolność państw jest święta, muszą one bowiem być wolne, aby mogły wywiązywać się ze swojego pierwszorzędnego obowiązku, jakim jest obrona nie tylko życia, ale i wolności swoich obywateli we wszystkich jej uprawnionych przejawach".

  IX Dni Papieskie mają przypomnieć przesłanie mądrej wolności pozostawione przez Ojca Świętego. Ten wątek podjęty będzie m.in. podczas uroczystej mszy w przyszłą niedzielę w katedrze poznańskiej, w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II. Także spektakl w Teatrze Nowym ma przypomnieć czas walki z czasów komunistycznych, czasów walki o wolność. Aktorzy teatru, m.in. Piotr Machalica, czytać będą bowiem fragmenty książki biskupa Marka Jędraszewskiego pt. "Teczki na Baraniaka".

  IX Dni Papieskie zakończą się 18 października.

  Program Dni Papieskich w Poznaniu na najbliższą niedzielę (11 października)
  - o godzinie 12.00, w poznańskiej katedrze, odbędzie się uroczysta msza św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II
  - w południe rozpocznie się także, w kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Grobla 1) , msza św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II
  - godzina 17.00, katedra - Verba Sacra - lektury Jana Pawła II,
  - o godzinie 18.00, również w kościele pw. Wszystkich Świętych, odbędzie się finał konkursu recytacji poezji księdza. Jana Twardowskiego

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo