Kontener Art: Sztuka na Chwaliszewie

  Kontener Art: Sztuka na Chwaliszewie

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W tym roku idea "Kontener Artu" przebiega w dwóch etapach. Pierwszy, w ramach Wielkopolskiej Alei Kreacji kończy się w niedzielę. Od wtorku na Chwaliszewie etap drugi, jeszcze bardziej zwariowany...
  Gdy przed rokiem na środku placu Wolności wykwitł "klocek z balkonem" (to jedno z wielu określeń zaskoczonych poznaniaków), nie spodziewano się, że przełamie on pewną barierę. Dzieli ona w Poznaniu ludzi żyjących codziennym, rutynowym rytmem oraz artystyczne niebieskie ptaki, które w sferę życia statecznych poznaniaków wkraczają incydentalnie: koncertem, wernisażem, spektaklem. Tyle że te ostatnie działania zamykają się zwykle w czterech ścianach galerii, klubów i teatrów, schowanych gdzieś w ciemnych zakamarkach miasta.

  Kontener Art był pomysłem artystów na pokazanie siebie i swych pomysłów w absolutnym centrum naszych codziennych wędrówek. I zadziałało - wnętrze kontenera wypełniało się ludźmi co wieczór, by posłuchać, zobaczyć i przeżyć coś dotąd niespotykanego i intrygującego. Docenili to nawet - wydawałoby się - skostniali urzędnicy, wpisując projekt w trzyletni program dofinansowania z funduszy przeznaczonych na promocję Poznania, kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

  - Odpowiadamy na trend, który jest coraz silniej obecny na świecie: zerwania z ciężką, obliczoną na setki lat architekturą, na rzecz łatwych do transportu i funkcjonalnych modułów kontenerowych, w których można niemal z dnia na dzień stworzyć miejsca, odpowiadające na potrzeby konkretnych grup społecznych. Stąd nasz pomysł wykorzystania ich tam, gdzie miasto chce dokonać rewitalizacji, wprowadzając programy społeczne, organizując otwarte dla wszystkich chętnych warsztaty i zajęcia - wyjaśnia ideę Ewa Łowżył. Jej pomysł i jego realizację nagrodziliśmy w ubiegłym roku Medalem Pracy organicznej "Polski Głosu Wielkopolskiego".

  Co czeka nas w tym roku? Do niedzieli, w godzinach od 16 do 20 można jeszcze obejrzeć akcje artystyczne, jakie w Poznaniu przygotowało pięciu artystów. Przed operą Ewa Łowżył wystawia "Minioperę kobiety i kota", a z sytuacją imigrantów mierzy się Piotr Żyliński w kontenerze "Case Study" (park J. H. Dąbrowskiego). Na Starym Rynku swe eksperymenty proponują kolejni dwaj artyści: Noam Braslavsky zachęca do spotkania ze nieznajomym, zaś Kobas Laksa otworzył swoiste "Planetarium", z którego można obserwować... nasze miasto. Jest jeszcze Teatr Porywacze Ciał, który zachęca "Ty też możesz zostać aktorem" (plac Wolności / Al. Marcinkowskiego) - od 15 do 20 co pół godziny, po uprzednim umówieniu się (pod numerami 0695 434 726 i 0601 839 524) - można przejść krótki, ale intensywny kurs aktorski.

  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo