Za kredyt zapłacisz więcej

  Za kredyt zapłacisz więcej

  Jarosław Sadkowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wzrosły koszty pożyczek gotówkowych. W porównaniu do maja jest on dziś wyższy aż w 11 bankach - wynika z analizy firmy Expander. Taniej jest jedynie w czterech bankach.
  Kryzys oznacza większe ryzyko problemów ze spłatą kredytów, spowodował, że banki zaostrzyły warunki udzielnych kredytów gotówkowych. Najbardziej podrożał Alior Bank, gdzie koszt pożyczki na 10 tys. zł na 3 lata jest aż o 1220 zł wyższy niż 4 miesiące wcześniej.

  Znaczny wpływ na to miał wzrost poziomu oprocentowania z 17 proc. do 20 proc, chociaż w tym czasie Rada Polityki Pieniężnej obniżała stopy procentowe.
  W rezultacie suma odsetek naliczonych w ciągu całego okresu kredytowania zwiększyła się prawie o 700 zł (z 2862 zł do 3556 zł). Obecnie pożyczka posiada więc maksymalny, dopuszczalnego przez prawo poziomu oprocentowania, czyli czterokrotność stopy lombardowej. Podobnie jest w Pekao SA, gdzie oprocentowanie wzrosło z 14 do 17,99 proc., czyli przy pożyczce w wysokości 10 tys. trzeba dodatkowo zapłacić 800 zł.

  Z drugiej strony w Multi Banku i Raiffeisen Banku oprocentowanie spadło. W tym pierwszym całkowity koszt kredytu zmniejszył się od maja aż o 677 zł (oprocentowanie spadło z ok. 19 proc. do 16,25 proc.). W Raiffeisen Banku odsetki są obecnie niższe o 193 zł. W maju oprocentowanie pożyczki w Raiffeisenie wynosiło 21 proc. i gdy RPP obniżyła poziom stopy lombardowej do 5 proc., bank musiał obniżyć oprocentowania do 20 proc.

  W Alior Banku i Pekao podwyższeniu uległa także prowizja. W Aliorze jeszcze w maju można było uzyskać pożyczkę, nie płacąc prowizji. Obecnie bank nalicza aż 5,26 proc., czyli 526 zł. Jest to najwyższa na rynku stawka, ale niejedyna. Tyle samo trzeba zapłacić w BZ WBK, PKO BP, Getin Banku, Invest Banku oraz Pekao.
  Koszt kredytu podnosi także ubezpieczenie. Bank Millennium oferuje pożyczki gotówkowe o najniższym na rynku oprocentowaniu wynoszącym zaledwie 7,9 proc. o przeszło 1 proc. mniej niż w maju. W rezultacie suma odsetek zapłaconych od pożyczki zaciąganej obecnie będzie o prawie 100 zł niższa. Całkowity koszt kredytu będzie jednak wyższy o 390 zł, bo w zamian dochodzą wyższe koszty ubezpieczenia.

  Dlatego też, decydując się na kredyt, trzeba zwrócić uwagę także na koszty, gdyż są tu duże rozbieżności w ofertach. W BZ WBK koszt kredytu wynosi jedynie 2615 zł, za to w Invest Banku jest to ponad 4600 zł. Jeśli natomiast klient zdecyduje się na kredyt z ubezpieczeniem w PKO BP lub Banku Pocztowym, to musi zwrócić o ponad 5,5 tys. zł więcej, niż pożyczył. Ale są też kredyty bez ubezpieczenia, w których jest znacznie niższy i nieco przekracza 4 tys. zł.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kredyt

  Wieśka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Chociać że kredyty idą w górę ludzie zmuszeni sa je brać, chcę kupić autko a nie mam gotówki do jakiego banku się wybraać??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oświadczenie Alior Bank

  Alior Bank (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  W nawiązaniu do informacji o kredytach gotówkowych zawartych w zestawieniu firmy Expander, które zostały również opublikowane w dzienniku „Polska the Times” 2 października 2009 roku...rozwiń całość

  W nawiązaniu do informacji o kredytach gotówkowych zawartych w zestawieniu firmy Expander, które zostały również opublikowane w dzienniku „Polska the Times” 2 października 2009 roku Alior Bank S.A. oświadcza, że w okresie od 1 maja do 1 października 2009 roku nie zmieniał żadnych warunków udzielania kredytów gotówkowych dla klientów indywidualnych. Tym samym twierdzenie, jakoby Alior Bank podwyższył prowizję dla pożyczek gotówkowych z 0 do 5% we wspomnianym okresie jest niezgodne z prawdą. Alior Bank udziela kredytów gotówkowych bez prowizji, w przypadku, gdy klient zdecyduje się na skorzystanie z ubezpieczenia kredytu. Warunki te obowiązywały w maju, jak również stosowane są obecnie.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo