Karty wodzą na nas pokuszenie

  Karty wodzą na nas pokuszenie

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Czasy, kiedy banki wydawały karty kredytowe niemal wszystkim, mamy już za sobą. Instytucje finansowe stały się ostrożniejsze w szafowaniu plastikowym pieniądzem, a i niepewna sytuacja na rynku i rosnące bezrobocie nie sprzyja wzrostowi liczby nowych klientów.
  Z drugiej strony dla banków karty kredytowe to świetny interes. Po pierwsze oprocentowanie takiego kredytu jest relatywnie wysokie i stanowi dla instytucji finansowej świetny zarobek, po drugie z reguły na przynajmniej kilka lat wiąże klienta z bankiem.

  Jak więc poszerzyć wpływy na rynku, kiedy niemal wszyscy, którzy mogliby mieć kartę kredytową, już ją mają? Ano skusić cudzych klientów. Najłatwiej niższym oprocentowaniem, wyższym limitem kredytowym i uproszczonymi procedurami. Niekiedy korzystający z opcji przeniesienia karty mogą na tym sporo zyskać.

  Przenosząc kartę, można jednak zwykle uzyskać korzystniejsze warunki niż składając standardowy wniosek. Z analizy Expandera wynika jednak, że obniżone oprocentowanie obowiązuje zwykle tylko kilka miesięcy, po których wraca do standardowego poziomu. Najdłużej, bo aż 12 miesięcy, z promocyjnych warunków mogą korzystać klienci przenoszący karty do Kredyt Banku i Multibanku. W tym pierwszym oprocentowanie operacji bezgotówkowych jest obniżane do 9,99 proc., a w drugim do 9,90 proc.

  Zdarzają się również oferty, w których bank obniża oprocentowanie do zera. Tak jest w mBanku i Getin Banku. Promocja trwa jednak tylko trzy miesiące. Ponadto obniżki oprocentowania dla przenoszonych kart stosuje również Alior Bank (obniżka o połowę na 6 miesięcy) oraz PKO BP (9,90 proc. przez 6 miesięcy).

  Jednak o ile zysk z przeniesienia karty jest zazwyczaj ewidentny, czasem od korzystania z promocji bardziej opłaca się po prostu złożenie wniosku o kartę. Przykładowo, Getin Bank zapewnia, że osobom przenoszącym kartę zaoferuje o 1 pkt proc. niższe oprocentowanie niż na starej karcie.

  Brzmi dobrze. Na stronie internetowej, gdzie można o tym przeczytać, bank nie podaje jednak, że oprocentowanie na nowej karcie nie może być niższe niż 18 proc. Jeśli więc klient będzie przenosił kartę z oprocentowaniem wynoszącym np. 19,90 proc., to uzyska oprocentowanie 18,90 proc. Tymczasem gdyby ubiegał się na normalnych warunkach (nie na zasadzie przeniesienia) o kartę Visa Silver w Getin Banku, otrzymałby oprocentowanie na poziomie 18 proc., czyli niższe.

  Czasem można także liczyć na wyższy limit kredytowy, choć standardowo przenosząc się do innego banku klient zwykle otrzymuje limit kredytowy w takiej samej wysokości, jak na starej karcie. Jednak część banków jest gotowa przyznać wyższy limit. W Getin Banku o 30 proc., a w Allianz Banku, Multibanku, Banku Millennium i Polbanku - o 20 proc.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo