Parytet płci, czyli zmiana mentalności

  Parytet płci, czyli zmiana mentalności

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Kongres Kobiet Polskich chce większego udziału kobiet w polityce. Kilka dni temu zarejestrował komitet obywatelski.
  Rozpoczyna się zbieranie podpisów pod projektem ustawy o parytetach płci na listach wyborczych. W Wielkopolsce, tak jak w innych regionach kraju, kobiet w polityce jest o wiele mniej niż mężczyzn. Rzadziej też zajmują wysokie stanowiska.

  Projekt zakłada zmianę ordynacji wyborczych do Sejmu i Senatu, samorządów oraz Parlamentu Europejskiego. Liczba kobiet na listach wyborczych nie mogłaby być mniejsza od liczby mężczyzn. Dziś w organach pochodzących z wyborów powszechnych dominują mężczyźni. Na 460 posłów w Sejmie tylko 94 to kobiety. W Senacie na 100 panów jest ich 8.

  Podobnie wygląda sytuacja we władzach lokalnych. W żadnej radzie wielkopolskiego miasta nie zasiada więcej niż 10 kobiet. Najmniej przedstawicielek (tylko dwie) mają rady w Koninie i Ostrowie Wielkopolskim. W Poznaniu na 40 radnych pań jest 8. W ostatnich wyborach najwięcej kandydatek do rady znalazło się na listach komitetu wyborców Katarzyny Kretkowskiej. Mimo to, dostała się tylko sama Kretkowska. Komitety największych partii nawet nie próbowały zachować parytetu. Zarówno PO, jak i PiS, w niektórych okręgach wystawiły tylko po jednej kandydatce.

  Wielkopolanki nie stanowią też dużej siły w parlamencie. Do Sejmu dostało się ich sześć, a w Senacie zasiadają tylko dwie.

  Samo wprowadzenie parytetu raczej nie zwiększy liczby kobiet w organach władzy. Zgadza się z tym większość lokalnych polityków. Z reguły opowiadają się za równym podziałem na listach, ale tylko na określony czas. Ich zdaniem, potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia.

  - Paniom trzeba pokazać, że obowiązki domowe da się pogodzić z polityką - uważa Magdalena Pauszek, radna LiD w Poznaniu. - A mężczyźni muszą umożliwić im funkcjonowanie na tych samych prawach.

  Podobnego zdania jest dr Dorota Piontek, politolog UAM. która podkreśla, że sam parytet nie zwiększy kobiecych szans w polityce. Najpierw musi zmienić się mentalność społeczeństwa. Wielu z nas wciąż jest przywiązanych do tradycyjnego podziału ról, w którym miejsce kobiety powinno być w domu. I część kobiet taką sytuację akceptuje.


  Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kobiety

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  a gdzie pederaści i pedofile w tym parytecie ? Jak proporcjonalnie to proporcjonalnie .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  parytet

  mosina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  skoro kobiet ogólnie na świecie jest podobna liczba co mężczyzn, to czemu one nie zakładają partii i pchają się do władzy ze swoich ugrupowań, a chcą na krzywy pysk korzystać z tego co przez...rozwiń całość

  skoro kobiet ogólnie na świecie jest podobna liczba co mężczyzn, to czemu one nie zakładają partii i pchają się do władzy ze swoich ugrupowań, a chcą na krzywy pysk korzystać z tego co przez tysiące lat budowali mężczyźni? załóżcie kobiety yswoje partie, media, drużyny piłkarskie, związki i zdobywajcie świat. Każdy ma równe szanse.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  parytet

  mosina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  skoro kobiet ogólnie na świecie jest podobna liczba niż mężczyzn, to czemu one nie zakładają partii i pchają się do władzy ze swoich ugrupowań, a chcą na krzywy pysk korzystać z tego co przez...rozwiń całość

  skoro kobiet ogólnie na świecie jest podobna liczba niż mężczyzn, to czemu one nie zakładają partii i pchają się do władzy ze swoich ugrupowań, a chcą na krzywy pysk korzystać z tego co przez tysiące lat budowali mężczyźni? załóżcie kobiety yswoje partie, media, drużyny piłkarskie, związki i zdobywajcie świat. Każdy ma równe szanse.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo