Gniezno: VII Kongres Miast Polskich

  Gniezno: VII Kongres Miast Polskich

  Iza Budzyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj zakończył się VII Kongres Miast Polskich, w tym roku odbywający się w Gnieźnie. Tematem dwudniowego spotkania była jakość usług komunalnych. Największe emocje wśród dyskutantów wzbudziły zagadnienia związane z zagospodarowaniem odpadów.

  - Wynegocjowaliśmy długi okres przejściowy na dostosowanie się do dyrektyw Unii Europejskiej, tymczasem dwie trzecie tego okresu zmarnowaliśmy - mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Zauważa, że Związek nie jest za ograniczaniem wolnego rynku, jednak niektóre jego dziedziny wymagają regulacji, jeżeli Polska ma spełnić unijne normy.

  Ryszard Grobelny, prezes ZMP i prezydent Poznania, zauważył, iż obecnie nie istnieje system gospodarowania odpadami w sensie prawnym, który by umożliwiał spełnienie norm.

  - Od dłuższego czasu toczą się dyskusje na temat nowej ustawy, w marcu doszło do kompromisu i przyjęte założenia zostały uzgodnione z samorządami, później rząd się z nich wycofał, obecnie są wprowadzane od nowa - mówił Grobelny. Dodał, że jeśli w Polsce nie zostanie wprowadzony jakikolwiek system gospodarowania odpadami, koszty kar nałożonych przez UE będą ponosić wszyscy korzystający z usług komunalnych, co byłoby absurdem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo