Pierwsze ważne decyzje maturzystów

  Pierwsze ważne decyzje maturzystów

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Do środy maturzyści muszą złożyć wstępne deklaracje egzaminacyjne, w których muszą podać, jakie przedmioty będą zdawać i na jakich poziomach. Zdezorientowani są uczniowie i ich rodzice, bowiem tegoroczna matura bardzo się różni od ubiegłorocznej.
  Pierwsza zmiana dotyczy obowiązkowych przedmiotów. Wszyscy uczniowie - na poziomie podstawowym - zdają: język polski (część pisemną i ustną), wybrany język obcy (część pisemną i ustną) oraz nowość od tego roku - matematykę (egzamin pisemny).

  Zdający ma także prawo przystąpić do maksymalnie trzech egzaminów z przedmiotów dodatkowych. Tutaj też nastąpiły zmiany, zwłaszcza przy wyborze poziomu trudności.
  Biologię, chemię, filozofię, fizykę i astronomię, geografię, historię, historię muzyki, historię sztuki, informatykę, wiedzę o społeczeństwie, wiedzę o tańcu, język łaciński i kulturę antyczną lub język mniejszości narodowej maturzysta może zdawać albo na poziomie podstawowym, albo rozszerzonym.

  - Gdyby chcieli zdawać jako przedmiot dodatkowy język polski, matematykę lub język obcy wybrany już jako obowiązkowy to mogą je zdawać tylko na poziomie rozszerzonym - wyjaśnia Barbara Kierończyk, zastępca dyrektora XVI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

  Jako przedmiot dodatkowy można także wybrać język obcy. Jeśli będzie inny niż ten obowiązkowy, można go zdawać albo na poziomie podstawowym, albo rozszerzonym.

  - To wstępna deklaracja, którą jeszcze będzie można zweryfikować - przypomina Karol Lehmann, dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego. - Młodzież zazwyczaj dokonuje zmian po próbnych egzaminach lub po dokładnym przeanalizowaniu wymagań rekrutacyjnych na wybranych kierunkach studiów. Ostateczny termin zgłaszania zmian, którego nie mogą przekroczyć to 7 lutego.

  Wybór tematów na prezentację z języka polskiego (egzamin ustny) odbywa się także do 30 września. Dokładne daty złożenia bibliografii i planu prezentacji określi szkoła.

  Biorąc pod uwagę, że w tym roku po raz pierwszy maturzyści będą zdawać obowiązkowo matematykę, w szkołach przeprowadzane będą testy diagnostyczne, przygotowane przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Pierwszy taki test odbędzie się w listopadzie.
  - W naszej szkole kilka dni temu maturzyści napisali już taki test, przygotowany z materiałów z OKE - dodaje Barbara Kierończyk. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników, okazało się, że uczniom poszedł on zdecydowanie lepiej niż ten, przeprowadzony w ubiegłym roku. Gdyby to był właściwy egzamin oblałby go tylko jeden uczeń.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a wypowiedzi?

  maturzystka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

  A gdzie są wypowiedzi uczniów? To jest przeciez najwazniejsze.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo