Krajenka: Cztery miliony w błoto, bo urzędnicy się kłócą

  Krajenka: Cztery miliony w błoto, bo urzędnicy się kłócą

  Michał Nicpoń

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Warta ponad cztery miliony złotych inwestycja w Krajence najprawdopodobniej nie do dojdzie do skutku, a gmina straci pieniądze z funduszy europejskich, o które się starała.
  Powód: starosta powiatu złotowskiego nie chce wydać pozwolenia na budowę, bez którego wymiana kanalizacji może być realizowana.

  Zdaniem burmistrza Krajenki to czysta złośliwość starosty. Ten z kolei przekonuje, że chodzi o błędy w dokumentacji, sporządzonej przez gminnych urzędników.

  - Wniosek gminy Krajenka jest źle przygotowany - twierdzi Mirosław Jaskólski, starosta powiatu złotowskiego. - Dokumentacja zawiera błędy, które trzeba poprawić. Nie mogę zmusić urzędników ani nie chcę, by postępowali niezgodnie z prawem i wydali pozwolenie na budowę mimo licznych zastrzeżeń. Za to grozi przecież odpowiedzialność karna - dodaje starosta.


  To, co w oczach starosty wygląda jak zwykłe postępowanie urzędu, burmistrzowi Krajenki wydaje się złośliwością. - O pozwolenie na budowę staramy się od kwietnia. W tym czasie złożyliśmy już trzy wnioski o jego wydanie i do tej pory nie udało nam się go uzyskać. A to przez to, że starosta robi wszystko, by inwestycję jak najbardziej opóźnić - twierdzi Janusz Szczerbiak, burmistrz Krajenki.

  Jego zdaniem starosta informując, że we wniosku są błędy, nie wskazuje ich, utrudniając w ten sposób uzupełnienie dokumentacji. Do maksimum wykorzystuje też ustawowe terminy odpowiedzi na pisma urzędowe. Co ciekawe, z opinią burmistrza w tym zakresie zgodził się wojewoda wielkopolski, który pozytywnie rozpatrzył skargę na postępowanie starostwa powiatowego w tej sprawie. Wojewoda zalecił starostwu, by sprawa załatwiona została w ciągu 30 dni. - Termin minął przed tygodniem. I nic - rozkłada ręce burmistrz Szczerbiak.

  Problem jednak w tym, że jeśli starosta nie wyda pozwolenia na budowę do końca września, to pieniądze, które Krajenka ma na inwestycję zagwarantowane, przepadną.

  - Mówimy nie tylko o czterech milionach złotych, ale również o trzech latach przygotowań do inwestycji. Jest ona ważna nie tylko pod względem finansowym, ale i społecznym. Wreszcie mamy przecież możliwość pozbyć się azbestowych rur, którymi do kranów około 4 tys. mieszkańców Krajenki dostarczana jest woda. Wszystko zaprzepaścić może jedna decyzja - podkreśla burmistrz.

  Może, ale nie musi. Bo chodź czas, to teraz słowo klucz w całej sprawie, to jest go jeszcze na tyle, by zakończyć ją pozytywnie. Czy tak się jednak stanie? Starosta jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie udzielić nie umie. - Obecnie wniosek jest analizowany przez pracowników starostwa. Musimy poczekać na ich decyzję - wyjaśnia Mirosław Jaskólski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kanalizacja czy wodociąg

  prawnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Po pierwsze raz Pan pisze o kanalizacji a raz o wodociagu.......proszę zagłębić sie bardziej w fachowe słownictowo kanalizacja to wodociąg drogi Panie dziennikarzu. A po drugie to proszę...rozwiń całość

  Po pierwsze raz Pan pisze o kanalizacji a raz o wodociagu.......proszę zagłębić sie bardziej w fachowe słownictowo kanalizacja to wodociąg drogi Panie dziennikarzu. A po drugie to proszę zwrócic uwagę na fakt że Wojewoda nie jest osobą kompetentną do rozpatrzenia skargi burmistrza. Dlatego myśle że tu nie chodzi o samo pozwolenie na budowe i te 4 mln , ale o wojnę polityczą.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rury są wymieniane nielegalnie?!

  Ktoś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A to ciekawe, Bo wczoraj byłem w Krajence i ryry są wymieniane. Dokładnie naprzeciwko Gminy! Czyżby prace się rozpoczęły nielegalnie?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczerbiak musi odejść

  Godlewski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Ten facet podobnie jak Jaskólski się do niczego nie nadaje.,
  Oni nie budują tylko się wzajemnie oskarżają.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo