Ekolodzy z Leszna chcą wyprowadzić zoo

  Ekolodzy z Leszna chcą wyprowadzić zoo

  Daniel Andruszkiewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub Gaja" złożyło w leszczyńskiej prokuraturze zawiadomienie o łamaniu prawa przez Miejski Zakład Zieleni, który zarządza tamtejszym ogrodem zoologicznym.
  Według ekologów naruszone zostały zapisy ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych.
  - Z dokumentacji, którą dysponujemy, wynika, że leszczyński zwierzyniec nie posiada zezwolenia powiatowego lekarza weterynarii na prowadzenie zoo. Stwarza to realne zagrożenie epizootyczne oraz epidemiologiczne. Osoby zajmujące się zwierzętami nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Trzyma się je w warunkach nie odpowiadających ich potrzebom biologicznym - wyjaśnia Paweł Grzybowski, członek zarządu "Klubu Gaja" i koordynator działań zmierzających do zamknięcia lub przeniesienia ogrodu.


  Zawiadomienie prokuratury jest kolejną interwencją ekologów. W kwietniu "Klub Gaja" zwrócił się do ministerstwa środowiska z wnioskiem o natychmiastowe cofnięcie zezwolenia na prowadzenie w Lesznie ogro-du zoologicznego. Ich zdaniem niedopuszczalne jest, by zwierzęta żyły w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu żużlowego, ruchliwej drogi i supermarketu. W czerwcu pracownicy poznańskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przeprowadzili tam kontrolę, ale nie odnotowali większych uchybień. Stwierdzili jednak, że najlepszym rozwiązaniem problemu byłoby przeniesienie zwierząt z Parku 1000 -lecia na peryferia miasta. Zalecenie nie było kategoryczne więc urzędnicy postanowili je obejść i przenieść zwierzęta o kilkaset metrów, w spokojniejsze rejony parku, gdzie ma powstać największy w mieście plac zabaw.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo