Wągrowiec: Militarny piknik przy bunkrze

  Wągrowiec: Militarny piknik przy bunkrze

  jb

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Coraz więcej ludzi interesuje się umocnieniami zamkami, twierdzami i umocnieniami obronnymi. Także tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbywają się pod hasłem: "Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz". W ramach ich obchodów w wągrowieckiej Opatówce na otwarto wystawę "Polskie umocnienia obronne z 1939 r w rejonie Gołańcz - Wągrowiec".
  Warto wspomnieć, że w naszym rejonie zachowało się 5 schronów w okolicach Dobieszewka koło Wapna, 7 fortyfikacje w okolicach Gołańczy i Podjezierza oraz nad jeziorami w Laskownicy, Bukowcu i Wągrowcu. Umocnienia te nie zostały wykorzystane w trakcie kampanii wrześniowej 1939 r. ale stanowią pamiątkę wydarzeń sprzed 70 lat. Są także przykładem polskiej wojskowej sztuki inżynieryjnej z tego okresu. Na wystawie zaprezentowano 12 makiet przedstawiających polskie fortyfikacje polowe oraz ich lokalizacje w terenie.
  Są także obecne fotografie obiektów oraz części ich wyposażenia. Uzupełnienie wystawy stanowią militaria, publikacje o fortyfikacjach oraz zdjęcia wydarzeń w Wągrowcu z okresu przed wybuchem II wojny światowej.

  W sobotę 26 września przy bunkrze w Chawłodnie - Pojezierzu koło Gołańczy zaplanowano piknik historyczny. Rozpocznie się o 10 - zwiedzaniem wystawy w wągrowieckim Muzeum Regionalnym. Od 11 będzie możliwość zwiedzania zamku w Gołańczy nad Jeziorem Smolary - z przewodnikiem. Od 12 do 14 zaplanowano pieszą wycieczkę szlakiem gołanieckich fortyfikacji. O 14 rozpocznie się piknik przy bunkrze z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. O 17 odbędzie się inscenizacja walki o bunkry w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej. Natomiast w niedzielę, 27 w września organizatorzy zapraszają na wycieczkę do Dobieszewka, gdzie zachowało się 5 schronów oraz do byłej Kopalni Soli w Wapnie. Warto dodać, że ekspozycję o fortyfikacjach w wągrowieckim muzeum będzie można oglądać do 8 listopada. J

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo