Arcybiskup Muszyński prymasem tylko do marca?

  Arcybiskup Muszyński prymasem tylko do marca?

  Karol Pomeranek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  19 grudnia tytuł prymasa Polski wraca do arcybiskupa gnieźnieńskiego. Czy abp Henryk Muszyński będzie go dzierżył tylko do marca przyszłego roku?
  Na pewno do 18 grudnia prymasem Polski tytułować będziemy kard. Józefa Glempa, który właśnie w tym dniu obchodził będzie swoje 80. urodziny.

  Datę tę wyznaczył papież Benedykt XVI w liście wydanym w listopadzie 2006. Zgodnie z wolą Ojca Świętego, już następnego dnia tytuł wraca do arcybiskupa gnieźnieńskiego, którym 19 grudnia będzie abp Muszyński. Ten z kolei prymasem Polski ma być tylko przez trzy miesiące - do 20 marca 2010 roku, czyli do chwili ukończenia przezeń 77 lat. Do tego bowiem dnia papież przedłużył abp Muszyńskiemu posługę w Gnieźnie.

  Prasa już spekuluje na temat jego następcy, który 21 marca objąłby tron biskupi w Gnieźnie i przyjął tytuł prymasa. Pada nazwisko obecnego nuncjusza apostolskiego abp Józefa Kowalczyka. Większość komentatorów jest przy tym zdania, że wszystko praktycznie zostało przesądzone, a wspomniane daty są nieodwołalne.

  Tymczasem dziwi dość krótki okres "prymasowania" w przypadku arcybiskupa Henryka Józefa Muszyńskiego. Miałby on trwać tylko przez trzy miesiące?

  - To rzeczywiście krótki okres i mnie to też trochę zaskakuje - mówi red. Tomasz Terlikowski, znany publicysta katolicki. - W marcu mielibyśmy jednego aktualnego i dwóch byłych prymasów. Z drugiej strony jednak trudno mi sobie wyobrazić, by Ojciec Święty ponownie wydłużył arcybiskupowi Henrykowi Józefowi Muszyńskiemu posługę w Gnieźnie. Ale niczego oczywiście wykluczyć się nie da - zaznacza. Podobnego zdania jest ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego. - O ile się orientuję, kolejne przedłużenie nie jest brane pod uwagę - przyznaje.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobrze, że nie red. Cylka

  Romek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Oczywiście na forum sami specjaliści od TW, dla których wszystko jest jasne. Właśnie zasugerowano polskich księży - agentów KGB a potem pewnie dowiemy się, że Kardynał Wojtyła był TW.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prymas

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  bardzo dziwne rzeczy dzieją sie w polskim Kościele. To sedno sprawy. Krzysiek, pozdrawiam. Widukind

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krzysiek

  krzysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Te dokumenty może i ktoś posprzątał, ale z pewnością znajdują się one
  też w jakiejś politycznej szufladzie. Dzieki temu ten, kto jest w ich
  posiadaniu ma na biskupa "trzymanie". W konsekwencji...rozwiń całość

  Te dokumenty może i ktoś posprzątał, ale z pewnością znajdują się one
  też w jakiejś politycznej szufladzie. Dzieki temu ten, kto jest w ich
  posiadaniu ma na biskupa "trzymanie". W konsekwencji taki prymas to
  człowiek wygodny, bo łatwy do sterowania. Taki prymas będzie się z
  pewnością sam się kontrolować i samocenzurować, w lęku, że ktoś, kiedyś
  otworzy szufladę.

  Dla wszystkich, którzy nie znają sprawy zamieszczam link z
  "Rzeczypospolitej":

  http://www.rp.pl/artykul/20,204271_Arcybiskup_Henryk_Muszynski_zarejestrowany_jako_TW.html

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Unia Personalna

  eryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Mówi się też, że nuncjusz może być uhonorowany unią personalna z Poznaniem, a wtedy byłby blisko swojego znajomego Paetza....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prymas zarejestrowany jako TW

  kato (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Nie myślałem,że dożyje czegoś takiego w Polsce :-( :-( :-( Co do porównania ze sprawą Wielgusa jest pewna różnica bo dokumentacja wielgusowych działań dla SB się zachowała,a porównywalnych do tego...rozwiń całość

  Nie myślałem,że dożyje czegoś takiego w Polsce :-( :-( :-( Co do porównania ze sprawą Wielgusa jest pewna różnica bo dokumentacja wielgusowych działań dla SB się zachowała,a porównywalnych do tego Muszyńskiego dokumentów jak dotąd nie znaleziono.Pewnie zostały posprzątanezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd dla Kościoła

  Krzysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Wysoce niestosowne jest piastowanie tego nazaszczytniejszego stanowiska Kościele przez człowieka na którym ciążą niewyjaśnione kntakty ze służbami PRL. Bardzo zastanawiający jest fakt, iż w...rozwiń całość

  Wysoce niestosowne jest piastowanie tego nazaszczytniejszego stanowiska Kościele przez człowieka na którym ciążą niewyjaśnione kntakty ze służbami PRL. Bardzo zastanawiający jest fakt, iż w przypadku biskupa Wielgusa, taka współpraca doprowadziłą do medialnego linczu, natomiast w przypadku biskupa Muszyńskiego sprawę przyklepano (podobnie jak to się dzieje w sprawie hierarchy w Lublinie - "Filozofa".

  Bardzo dziwne rzeczy dzieją się w Polskim Kościele. Nawet jeśli współpracownicy w sutannach pozostaną dziś bezkarni, czeka ich "nagroda" na Sądzie Ostatecznym.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo