Opatówek: Papieskie dary dla Muzeum Historii Przemysłu

  Opatówek: Papieskie dary dla Muzeum Historii Przemysłu

  AND

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  O ornat i stułę papieża Benedykta XVI wzbogaciły się zbiory Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku pod Kaliszem. Eksponaty są darem Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych.
  Szaty, które trafiły do Opatówka zostały przygotowane dla papieża na V Światowe Spotkania Rodzin, które odbywały się w Walencji w Hiszpanii w dniach 8-9 lipca 2006 roku. Ornat i stuła uszyte zostały z zielonego atłasu, którego ozdobą są ręcznie haftowane, większe i mniejsze motywy stylizowanych, równoramiennych, złoto-brązowych krzyży wpisanych w takież okręgi. Emblemat ten zostały przyjęty jako logo V Światowych Spotkań Rodzin. W 2003 roku opatóweckie muzeum otrzymało ornat i stułę należące do papieża Jana Pawła II, uszyte są z lekkiej, jedwabnej, złotolitej tkaniny.

  Szaty najwyższych dostojników kościoła katolickiego uzupełniają kolekcję zabytkowych szat liturgicznych pochodzących z XVIII-XX wieku. Zachowały się w nich hafty i tkaniny wykonane w różnych ośrodkach europejskich. Najstarsza wśród nich materia powstała we Włoszech u schyłku XV wieku, a zatem liczy sobie ponad 500 lat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szaty liturgiczne

  Zabcia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Kiedy byłam tam w maju, nie były eksponowane. Była wystawa kolejnictwa- niezbyt ciekawa.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo