Duda będzie tłumaczyć się przed prokuratorem

  Duda będzie tłumaczyć się przed prokuratorem

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych złożyło na prezesa i troje członków zarządu PKM Duda doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez nich przestępstwa. Sprawę mają zbadać śledczy z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

  Zarzuty stawiane przez organizację, która chroni interesy drobnych inwestorów, dotyczą prezesa PKM Duda, Macieja Dudy oraz członków zarządu: Bognę Dudę-Jankowiak, Rafała Oleszaka oraz Romana Milera.

  - Według naszych analiz te osoby działały na szkodę spółki - twierdzi Piotr Cieślak, wiceprezes stowarzyszenia. - Naszym zdaniem polityka zabezpieczania przed ryzykiem walutowym miała charakter spekulacji - dodaje Piotr Cieślak. Miało się to przyczynić do ogromnych strat finansowych spółki z Grąbkowa pod koniec 2008 i na początku 2009 roku.

  Według SII władze mięsnego koncernu także prowadziły złą politykę informacyjną, czym mogli wprowadzać inwestorów zainteresowanych tą spółką w błąd.

  - W raporcie za 2008 rok powinna się już pojawić informacja dotycząca opcji. Podobne wiadomości powinna spółka ogłosić także w momencie zawarcia takich transakcji. Władze PKM Duda nie zachowały w tym aspekcie należytej staranności - wyjaśnia Piotr Cieślak.

  Według stowarzyszenia zarząd przedsiębiorstwa z południa Wielkopolski złamał także ustawę o rachunkowości.

  - Stowarzyszenie uważa, iż skonsolidowane sprawozdanie finansowe PKM Duda nie zawierało analizy wrażliwości dla każdego rodzaju ryzyka rynkowego, na które jest narażona spółka w celu pokazania potencjalnego wpływu na wynik finansowy i kapitał własny zmian w zakresie odpowiednich czynników ryzyka - wyjaśnia przedstawiciel organizacji inwestorów.

  Zgodnie z kodeksem spółek handlowych działalność przez członka zarządu na szkodę spółki podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

  To już kolejny cios dla władz spółki w tym tygodniu. W środę Komisja Nadzoru Finansowego wymierzyła Maciejowi Dudzie karę finansową w wysokości 200 tys. złotych za wprowadzenie w błąd inwestorów w sprawie opcji. Uznała, że dopuścił się on manipulacji informacją.

  Chodzi nie tylko o raporty okresowe firmy, ale również o wywiad, jaki prezes koncernu udzielił w grudniu 2008 roku "Pulsowi Biznesu". Wówczas stwierdził, że spółka nie zawierała spekulacyjnych transakcji opcyjnych, a jedynie te, które miały stanowić zabezpieczenie. W praktyce okazało się inaczej. Maciej Duda tłumaczył później, że jego wypowiedź była nieautoryzowana i jest nieporozumieniem.
  Prezes firmy zamierza odwołać się od decyzji KNF.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo