Wokół spalarni śmieci robi się coraz bardziej gorąco

  Wokół spalarni śmieci robi się coraz bardziej gorąco

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Najpóźniej w czerwcu 2010 roku poznański magistrat musi złożyć wniosek aplikacyjny o dofinansowanie budowy spalarni, która ma kosztować 640 mln zł.
  W przeciwnym razie zostanie skreślony z listy projektów, które otrzymają wsparcie. Nic dziwnego, że robi się nerwowo, bo nie ma co owijać w bawełnę: miasto pokpiło sprawę i teraz musi się sprężać, by zdążyć.

  Problemów jest kilka, poczynając od konsultacji społecznych, które miasto przeprowadza na ostatnią chwilę i w bardzo krótkim terminie. Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania, jest przekonany, że trzy miesiące na rozmowy z mieszkańcami wystarczą.


  - Niedobrze się stało, że w Poznaniu tak długo zwlekano z konsultacjami - stwierdził dr Janusz Mikuła z Politechniki Krakowskiej podczas wczorajszej sesji Rady Gminy Czerwonak, mówiąc o systemach gospodarki odpadami i udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji o inwestycjach z nią związanych.

  W Krakowie, Szczecinie czy Bydgoszczy i Toruniu trwały one około półtora roku. Tak naprawdę powinny się rozpocząć z momentem wpisania poznańskiej spalarni na listę projektów, mających otrzymać dofinansowanie z Unii. Ten czas był potrzebny, by ocenić merytorycznie najlepszą lokalizację dla przedsięwzięcia. Poznań poszedł drogą na skróty. Nim rozpoczął konsultacje, wystąpił o decyzję środowiskową, którą zresztą musiał zawiesić, ponieważ Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wezwała go do uzupełnienia raportu oddziaływania inwestycji na środowisko.

  Teraz prezydent tłumaczy, że miasto wycofało wniosek o wydanie decyzji środowiskowej w wyniku m.in. konsultacji, np. wprowadziło - uwzględniając oczekiwania mieszkańców Czerwonaka - do raportu trzy nowe lokalizacje (teren EC Garbary, między Franowem a Michałowem, przy Krańcowej). W rzeczywistości musiało to zrobić, ponieważ poza Karolinem budowa spalarni w Suchym Lesie czy w COŚ nie była możliwa. A jak podkreśla dr Mikuła, realizacja inwestycji we wskazanej lokalizacji powinna być realna.

  - Przygotowanie raportu z takim błędem to kompromitacja dla Poznania - uważa Marek Pietrzyński, radny Czerwonaka, który jest jednym z przeciwników lokalizacji spalarni na Karolinie.

  M. Kruszyński zaznacza, że trzy nowe lokalizacje są realne. Dlaczego zatem nie zostały wcześniej zaproponowane? - Lokalizacja przy Krańcowej była mocno kontestowana w Radzie Miasta Poznania - odpowiada Kruszyński.

  Kolejną wadą raportu było to, że mimochodem wspominał o sąsiadujących ze spalarnią 12-tysięcznych Koziegłowach. Nie odnosił się do rozwiązań komunikacyjnych, bo miasto ich nie zaproponowało. A o ludziach mieszkających na terenie ROD im. Masłowskiego, a jest ich ok. 500, zapomniał.

  - Z naszym ogrodem nikt na ten temat nie rozmawiał - mówi prezes Małgorzata Sobczak. - Skierowaliśmy do prezydenta i MPU pismo. Zaproponowaliśmy trzy warianty rozwiązania naszej sytuacji: pozostawienie ogrodu, umożliwienie nam wykupu działek lub stworzenie osiedla mieszkaniowego. Czekamy na odpowiedź prezydenta.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zapraszam

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Zapraszam wszystkich do Koziegłów poczuć wspaniałe aromaty unoszące się w powietrzu, aż strach pomyśleć co będzie gdy powstanie spalarnia :/ dlatego : ZDECYDOWANIE NIE DLA SPALARNI!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co tu spalić...

  zainteresowana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Konsultacje społeczne?! - żenujące! czułam się na nich jakoś nieswojo i miałam wrażenie, że ktoś mnie próbuje przekonać, że mam być zadowolona i dziękować, że to właśnie ja i inni mieszkańcy...rozwiń całość

  Konsultacje społeczne?! - żenujące! czułam się na nich jakoś nieswojo i miałam wrażenie, że ktoś mnie próbuje przekonać, że mam być zadowolona i dziękować, że to właśnie ja i inni mieszkańcy Czerwonaka możemy szczycić się SPALARNIĄ. DZIĘKUJĘ - POSTOJĘ zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cenzura?

  al (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Proszę nie usuwać z tego forum postów zdecydowanie sprzeciwiających się budowie spalarni czyli większości. Nikt nie lubi gdy media robią z niego idiotę wierzącego w to co głoszą Rysio &...rozwiń całość

  Proszę nie usuwać z tego forum postów zdecydowanie sprzeciwiających się budowie spalarni czyli większości. Nikt nie lubi gdy media robią z niego idiotę wierzącego w to co głoszą Rysio & spółka.Propaganda jak za komuny!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spalarnia

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  ludzie nie wierzą żadnej władzy ; oczyszczalnia też miała nie śmierdzieć- byłem w sobotę - nie do wytrzymania

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo