Lokaty jednodniowe coraz mniej opłacalne

  Lokaty jednodniowe coraz mniej opłacalne

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ledwo tylko Polacy zaczęli odważniej zakładać tzw. lokaty antybelkowe, czyli z jednodniową kapitalizacja odsetek, a już banki powoli obniżają ich oprocentowanie.
  Lokaty jednodniowe, umożliwiające ominięcie podatku Belki, to przebój ostatnich miesięcy. Co więcej: w niektórych placówkach cieszą się tak olbrzymim powodzeniem, że wypierają prawie zupełnie tradycyjne lokaty z kapitalizacją miesięczną, kwartalną czy roczną. Inwestorzy wolą zabrać podatek dochodowy do swojej kieszeni, niż dzielić się z fiskusem. - Tzw. jednodniowe stanowią obecnie 85 proc. wszystkich lokat zakładanych w naszym banku - ujawnia statystyki Marek Gieorgica, rzecznik prasowy Meritum.

  Niestety, jak wynika z raportu firmy Finamo dla dziennika "Polska", w ostatnim czasie w większości banków pojawił się trend stopniowego obniżania oprocentowania tego typu lokat.
  - W ciągu ostatniego miesiąca spośród siedmiu banków, które oferują antybelkowe lokaty lub konta oszczędnościowe, aż cztery obniżyły oprocentowanie - wyliczył Paweł Satalecki, analityk firmy Finamo.

  O ile na początku sierpnia na najlepszej z nich - Lokacie Optymalnej w Noble Banku - można było zarobić netto 6,5 proc., to dziś już tylko 6 proc. Jeszcze bardziej bolesna dla klientów jest decyzja Meritum Banku: oprocentowanie na sześciomiesięcznej Lokacie Meritum Zysku spadło aż o 1,3 pkt proc. W praktyce oznacza to na przykład, że składając w banku 10 tys. zł, dostaniemy ok. 80 zł odsetek w skali półrocza mniej - wyliczają analitycy Finamo.

  Niższe niż przed miesiącem oprocentowanie proponują też Eurobank na Rachunku Oszczędnościowym oraz BGŻ na Lokacie Swobodnej. Tylko Kredyt Bank zdecydował się podnieść oprocentowanie. Banki mają już sporo gotówki i powoli kończą wojnę na oprocentowanie depozytów

  Zdaniem ekspertów oczywiste jest to, że banki obniżyły oprocentowanie lokat ze względu na duże zainteresowanie ze strony klientów. Nie bez znaczenia jest fakt, że instytucje finansowe nasyciły się już gotówką i powoli kończą wojnę na wysokość oprocentowania. - Obecnie nie mają też kłopotów z pozyskaniem kapitałów na rynku międzybankowym - mówi Paweł Majtkowski, analityk Finamo.
  Jednak mimo znacznych cięć lokaty jednodniowe utrzymują swoją atrakcyjność w porównaniu do standardowych. Z danych NBP wynika, że średnie oprocentowanie lokat terminowych w polskich bankach w lipcu średnio wynosiło 5,2 proc. i niestety także, jak wynika z wyliczeń Expandera czy Finamo, systematycznie spada. Trzeba także pamiętać, że w przypadku tradycyjnych lokat aż 19 proc. kwoty uzyskanych odsetek bank odprowadzi nam tytułem tzw. podatku Belki - czyli podatku dochodowego nazwanego tak na cześć ministra, który objął nim zyski z inwestycji bankowych. W efekcie oprocentowanie netto, czyli takie które na czysto włożymy do portfela, średnio dla standardowych lokat wynosi zaledwie ok. 4,1 proc. Natomiast w przypadku lokat jednodniowych średnie oprocentowanie nominalne wynosi obecnie 5,42 proc. Ponieważ nie płacimy od nich podatku, cała kwota odsetek trafia do kieszeni.

  Gdybyśmy taki zysk chcieli uzyskać ze standardowej opłaty, musiałaby być ona oprocentowana na ok. 6,7 proc. Nic dziwnego, że zainteresowane lokatami jednodniowymi jest znaczne, zwłaszcza po tym, jak resorty finansów oficjalnie wypowiedział się, że mechanizm triku stosowanego przez banki jest zgodny z prawem.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hacior

  hacior (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kwestia odpowiednich środków i można zainwestować, np. w hale magazynowe, obserwujcie JARTOM. Generalnie rynek daje potencjał do inwestycji, ale dopiero z czasem pozwala zarobić.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lokaty jednodniowe coraz mniej opłacalne

  wp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 25

  Wspomniany eurobank już też obniżył oprocentowanie do 5,3%, dodatkowo nie informując klientów. Chyba już dość ich nałapali i nie muszą następnych zdobywać. Nikt mnie tam nie trzyma siłą, zawsze...rozwiń całość

  Wspomniany eurobank już też obniżył oprocentowanie do 5,3%, dodatkowo nie informując klientów. Chyba już dość ich nałapali i nie muszą następnych zdobywać. Nikt mnie tam nie trzyma siłą, zawsze można zmienić bank.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tradycyjna kapitalizacja

  Mateo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 28

  przy obecnej inflacji i 19-procentowym podatku nikogo nie zachęca bo ciężko w ten sposób cokolwiek zyskać. a przecież ludziom nie chodzi tylko o obronę przed inflacją. gdyby tak było to by kilka...rozwiń całość

  przy obecnej inflacji i 19-procentowym podatku nikogo nie zachęca bo ciężko w ten sposób cokolwiek zyskać. a przecież ludziom nie chodzi tylko o obronę przed inflacją. gdyby tak było to by kilka lat temu tak masowo w fundusze nie inwestowali. a że potracili to się w lokaty bawią. trochę to rozumiem bo w tamtym czasie też trochę grosza na giełdzie straciłem, ale teraz na funduszu akcyjnym avivy jestem sporo na plusie. no ale to chyba już tak jest że tam gdzie nie ma owczego pędu najwięcej można zarobić. widać to chociażby po tych lokatach - na początku ich oprocentowanie wcale nie było takie złe. a teraz jak jest masówka, to działa podstawowe prawo podaży i popytu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zdeprymować ?!!!

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

  Czy P. Satalecki nie zna języka polskiego?! Zdeprymować znaczy zniechęcić, przygnębić, (zresztą wystarczy zajrzeć do słownika) a nie "zachęcić" o co pewnie chodziło w tej wypowiedzi!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo