Mała Róża wróciła do domu

  Mała Róża wróciła do domu

  RED

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dziś o godz. 12 rodzina zastępcza z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szamotułach przekazała małą Różę Władysławowi Szwak i Wiolettcie Woźnej.
  Wczoraj sąd rodzinny zmienił decyzję i zdecydował, że dwumiesięczna dziewczynka może wrócić pod opiekę rodziców.

  - Dziękuję wszystkim z całego serca - to pierwsze słowa Wioletty Woźnej, która wreszcie odzyskała swą córeczkę. We wtorek późnym popołudniem sędzia Jolanta Biniak z Sądu w Szamotułach uchyliła lipcowe postanowienie o umieszczeniu noworodka w rodzinie zastępczej. Niespełna dwumiesięczna Róża wróciła do rodzinnego domu w Błotach Wielkich.  Ta decyzja nie jest ostateczna. Niemowlę zostanie przy rodzicach na czas trwania postępowania o ograniczenie praw rodzicielskich. - Postępowanie może zakończyć się zarówno ograniczeniem praw rodzicielskich, jak i decyzją o braku podstaw do dalszej ingerencji we władzę rodzicielską - tłumaczyła swą decyzję sędzia Jolanta Biniak. Przed rodziną spod Szamotuł jeszcze kilka miesięcy sądowej batalii o dzieci.

  We wtorkowej decyzji sąd podkreślił, że impulsem do odebrania noworodka matce nie była opinia kuratora, który stwierdził brud w domu, ale sygnały od zaniepokojonego personelu szpitala. Je z kolei miał potwierdzić wywiad sporządzony przez pielęgniarkę środowiskową. Sąd w końcu lipca uznał więc Wiolettę Woźną za nie zdolną zaopiekować się swoim dzieckiem i umieścił sześciodniową Różę w rodzinie zastępczej. W opinii sędzi Biniak zawinili też opieszali pracownicy socjalni.

  Choć Władysław Szwak i Wioletta Woźna odzyskali córeczkę to sąd postanowił dokładnie kontrolować rodzinę. Warunkiem powrotu dziecka jest ścisła kontrola kuratora sądowego i cotygodniowe raporty z sytuacji w domu w Błotach Wielkich. Podobne opinie mają wystawiać też pracownicy socjalni, którzy zostali zobowiązani do ścisłej współpracy z sądem. Dodatkowo przez sześć godzin dziennie rodzinie będzie towarzyszyła opiekunka z ośrodka pomocy społecznej we Wronkach. To m. in. jej brak zarzuciła sędzia pracownikom socjalnym.

  Te zarzuty odpiera kierownik Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wronkach, Weronika Klimuntowska - Nawrocka. - Rodzina Szwaków była objęta naszą pomocą od kilku lat. Gdy zaproponowaliśmy opiekunkę ojciec odmówił, a my nie mamy prawa nikogo zmusić do przyjęcia naszej oferty. Sąd szuka kozła ofiarnego, bo nie potrafi się przyznać do swego błędu - krytykowała kobieta. Skandalicznym postanowienie nazwał też ks. Paweł Pawlicki, który towarzyszył rodzinie na rozprawie.

  - Niedopuszczalnym jest taka nienaturalna ingerencja państwa w życie tej rodziny. Jak oni mają normalnie funkcjonować? - komentował proboszcz. W sądzie toczy się nadal sprawa o pozbawianie i ograniczenie praw rodzicielskich do czwórki dzieci Szwaków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziecko

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  uwaga Krzyśka jest generalnie słuszna ale : bezpieczeństwa emocjonalnego i finansowego w tym kraju nie ma 99.99 % ludności. A więc jakie wnioski ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Masowa produkcja

  krzysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Dziecko rozwinie się dobrze jedynie w klimacie bezpieczeństwa emocjonalnego i finansowego. W klimacie kultury i właściwej opieki. Wystarczy spojrzeć na tą kobietę i tego dziadeczka, żeby...rozwiń całość

  Dziecko rozwinie się dobrze jedynie w klimacie bezpieczeństwa emocjonalnego i finansowego. W klimacie kultury i właściwej opieki. Wystarczy spojrzeć na tą kobietę i tego dziadeczka, żeby odpowiedzieć sobie na ile te osoby potrafią zapewnić te wartości. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo