Nie udało się ochronić nazwy Andruty Kaliskie

  Nie udało się ochronić nazwy Andruty Kaliskie

  Elżbieta Bielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Urząd Patentowy RP nie godzi się na zastrzeżenie nazwy Andruty Kaliskie, dla chrupiącego przysmaku wytwarzanego przez producentów zrzeszonych w Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Kaliskiej.
  Zezwolił jednak na ochronę znaku towarowego słowno-graficznego z wizerunkiem trębacza. Decyzja była dla kaliskich wnioskodawców zupełnym zaskoczeniem. Tym bardziej że w kwietnia tego roku te cieniutkie, słodkie wafle znalazły się - jako jeden z czterech produktów polskich - w unijnym rejestrze regionalnych specjałów o chronionej nazwie pochodzenia.

  - Nie mogę pojąć, że Unia Eurpejska godzi się na ochronę nazwy, a krajowy urząd nie - mówi Eliza Smolińska, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Kaliskiej. - Wiele procedur i pieniędzy kosztowało nas to, by znaleźć się w unijnym rejestrze. Zależy nam, by produkt o nazwie Andruty Kaliskie był zawsze tej samej, wysokiej jakości. Stąd pomysł złożenia wniosku także w Urzędzie Patentowym.

  Unijny certyfikat zobowiązuje. Producenci andrutów z LOT muszą poddawać swój wyrób, co jakiś czas, badaniom sprawdzającym, czy nie odbiega on od ustalonych norm.

  - Gdyby opatentowana była nazwa Andruty Kaliskie byłoby wiadomo, czy kupujemy produkt wysokiej jakości, czy może wytwarzany na przykład w garażu. A wielu takich producentów podszywa się pod nas - dodaje Eliza Smolińska.

  Urząd Patentowy RP ma jednak inne zdanie.
  - To, że Andruty Kaliskie zostały wpisane na listę specjałów o Chronionej Nazwie Pochodzenia nie upoważnia zgłaszającego do monopolizacji tej nazwy przez jeden podmiot - czytamy w uzasadnieniu decyzji Urzędu Patentowego RP. LOT będzie się odwoływała.

  - Nasi prawnicy pomogą przygotować odwołanie do Urzędu Patentowego - mówi Iwona Duda szefowa Biura ds. Promocji Miasta UM. W końcu andruty, to słodka wizytówka Kalisza i ważne jest, by chrupały zawsze tak samo dobrze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  popieram

  ulrik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  słuszna decyzja urzędu patentowego.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo