Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest szkoła, a teraz będzie przedszkole dla Romów

Katarzyna Sklepik
W szkole założonej przez Annę Markowską (z lewej) uczy się skrzypek Miklosz Deki Czureja
W szkole założonej przez Annę Markowską (z lewej) uczy się skrzypek Miklosz Deki Czureja Janusz Romaniszyn
W Przedszkolu numer 186 mieszczącym się na osiedlu Stare Żegrze powstaje oddział dla dzieci Romów. - Z propozycją uruchomienia oddziału dla dzieci romskich zgłosiła się do nas Fundacja "Bahtałe Roma" - mówi Andrzej Tomczak, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

- Wcześniej uruchomiliśmy szkołę dla Romów, która ma swoją siedzibę w XI Liceum Ogólnokształcącym.

Aktualnie trwają przygotowania w placówce, do której będą chodzić dzieci romskie w wieku od trzech do sześciu lat.

- Sala jest już gotowa, w pełni wyposażona i czeka na przyjęcie dzieci - mówi Elżbieta Przybylak, inspektor ds. przedszkoli z wydziału oświaty. - W tym roku będzie to pilotażowa grupa dla 25 dzieci, w której zajęcia odbywać się będą po południu.

Przez pięć godzin - zgodnie z podstawą programową - najmłodsi uczestniczyć będą w takich samych zajęciach, jak wszystkie przedszkolaki.

- W celu lepszej adaptacji nauczycielkę wychowania przedszkolnego wspierać będzie asystentka romska zatrudniona przez fundację "Bahtałe Roma". Ma to pomóc dzieciom w lepszej komunikacji, bo nie wszystkie mówią płynnie po polsku - dodaje Elżbieta Przybylak.

Zajęcia są bezpłatne, a posiłki przygotowywać będą Romowie, zatrudnieni przez fundację.
- W następnym tygodniu na spotkaniu z Anną Markowską, prezes fundacji "Bahtałe Roma" dopracowywać będziemy ostatnie sprawy organizacyjne i chcielibyśmy, aby dzieci jeszcze we wrześniu lub na początku października rozpoczęły edukację przedszkolną - mówi Elżbieta Przybylak.
W piątek z kolei, edukację rozpoczęli uczniowie romskich szkół założonych przez fundację "Bahtałe Roma" w XI Liceum Ogólnokształcącym. Ponad 180 Romów uczy się w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum ogólnokształcącym i uzupełniającym dla dorosłych.

Karol Lehmann, dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego zapewnia, że Romowie to pilni uczniowie, którzy chętnie zdobywają wiedzę.

- Starsi Romowie dzielą się swoją życiową wiedzą z młodszymi, a ci sprawniejsi w nauce pomagają starszym - mówi Karol Lehmann. - Dobrze radzą sobie z językami obcymi, polskim i przedmiotami humanistycznymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski