Jest szkoła, a teraz będzie przedszkole dla Romów

  Jest szkoła, a teraz będzie przedszkole dla Romów

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Przedszkolu numer 186 mieszczącym się na osiedlu Stare Żegrze powstaje oddział dla dzieci Romów. - Z propozycją uruchomienia oddziału dla dzieci romskich zgłosiła się do nas Fundacja "Bahtałe Roma" - mówi Andrzej Tomczak, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.
  - Wcześniej uruchomiliśmy szkołę dla Romów, która ma swoją siedzibę w XI Liceum Ogólnokształcącym.

  Aktualnie trwają przygotowania w placówce, do której będą chodzić dzieci romskie w wieku od trzech do sześciu lat.

  - Sala jest już gotowa, w pełni wyposażona i czeka na przyjęcie dzieci - mówi Elżbieta Przybylak, inspektor ds. przedszkoli z wydziału oświaty. - W tym roku będzie to pilotażowa grupa dla 25 dzieci, w której zajęcia odbywać się będą po południu.

  Przez pięć godzin - zgodnie z podstawą programową - najmłodsi uczestniczyć będą w takich samych zajęciach, jak wszystkie przedszkolaki.

  - W celu lepszej adaptacji nauczycielkę wychowania przedszkolnego wspierać będzie asystentka romska zatrudniona przez fundację "Bahtałe Roma". Ma to pomóc dzieciom w lepszej komunikacji, bo nie wszystkie mówią płynnie po polsku - dodaje Elżbieta Przybylak.

  Zajęcia są bezpłatne, a posiłki przygotowywać będą Romowie, zatrudnieni przez fundację.
  - W następnym tygodniu na spotkaniu z Anną Markowską, prezes fundacji "Bahtałe Roma" dopracowywać będziemy ostatnie sprawy organizacyjne i chcielibyśmy, aby dzieci jeszcze we wrześniu lub na początku października rozpoczęły edukację przedszkolną - mówi Elżbieta Przybylak.
  W piątek z kolei, edukację rozpoczęli uczniowie romskich szkół założonych przez fundację "Bahtałe Roma" w XI Liceum Ogólnokształcącym. Ponad 180 Romów uczy się w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum ogólnokształcącym i uzupełniającym dla dorosłych.

  Karol Lehmann, dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego zapewnia, że Romowie to pilni uczniowie, którzy chętnie zdobywają wiedzę.

  - Starsi Romowie dzielą się swoją życiową wiedzą z młodszymi, a ci sprawniejsi w nauce pomagają starszym - mówi Karol Lehmann. - Dobrze radzą sobie z językami obcymi, polskim i przedmiotami humanistycznymi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo