Róża może wrócić do domu!

  Róża może wrócić do domu!

  Barbara Wicher

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wioletta Woźna i Władysław Szwak potrafią właściwie zająć się swoim dzieckiem. Noworodek powinien jak najszybciej wrócić do rodzinnego domu. Taką opinię wydała grupa specjalistów z Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego w Poznaniu.
  Oznacza to, że odebrana matce pod koniec lipca dziewczynka najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu wróci do rodziców. Co więcej, badający rodziców psychologowie i psychiatrzy nie stwierdzili podstaw do odebrania Szwakom pozostałej trójki dzieci.

  Warunkiem, jaki postawili biegli, jest zapewnienie pomocy rodzinie. Tymczasem od kiedy o bulwersującej sprawie dowiedziała się opinia publiczna, do Błot Wielkich (gm. Wronki) zaczęła napływać pomoc. Pierwsi rękę w stronę rodziny wyciągnęli sąsiedzi i lokalne władze. W sierpniu zawiązał się społeczny komitet, który pomagał i bronił rodziny. Wśród 300 osób są m.in. proboszcz parafii w Błotach Wielkich oraz władze gminy Wronki.
  W czwartek na miejscu był Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. - Dziś zobaczyłem, że pomoc, jaką została otoczona rodzina, nie ma charakteru jednorazowego zrywu, ale jest długofalowa - mówi "Polsce Głosowi Wielkopolskiemu". - Wkrótce w domu rodziny zostanie wyremontowane szambo i powstanie nowa łazienka. Do tego dochodzą drobne rzeczy jak meble czy ubranka dla dzieci - wylicza rzecznik.

  Pomoc od początku deklarowały tamtejsze ośrodki pomocy społecznej. - Jesteśmy w stałym kontakcie z rodziną Szwaków. Na bieżąco staramy się załatwiać rzeczy, z którymi mają problemy. Tak było zresztą od dawna - podkreśla Joanna Leśniewska, pracownik socjalny opiekujący się rodziną spod Wronek. Poznańskie Stowarzyszenie Pomocy Eksmisyjnej już rozpoczęło zbiórkę materiałów budowlanych.

  - Chcemy pomóc rodzinie Szwaków w postawieniu domu z prawdziwego zdarzenia - mówi nam Mariola Popiółkowska, członek stowarzyszenia.

  Mimo pozytywnej opinii RODK Róża do domu może wrócić dopiero po rozpoznaniu sprawy przez sąd w Szamotułach. Rozprawa ma się odbyć 18 września. Wcześniej prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztof Józefowicz zapowiedział interwencję, jeśli opinia biegłych okaże się korzystna dla Szwaków.
  - Jeśli specjaliści stwierdzą, że mała Róża będzie bezpieczna w rodzinnym domu, to nie widzę przeszkód, by wróciła do Błot Wielkich. Poproszę Sąd Rejonowy w Szamotułach o ponowne rozważenie lipcowej decyzji - zapowiadał sędzia Krzysztof Józefowicz.

  Przypomnijmy, pod koniec lipca odebrano matce sześciodniową córeczkę. Kurator sądowy wraz z personelem szpitala, w którym urodziła Wioletta Woźna, uznali kobietę za niezdolną do prawidłowej opieki nad noworodkiem. Sąd zadecydował o umieszczeniu małej Róży w rodzinie zastępczej. Jednocześnie wszczęto postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej do trójki starszych dzieci Szwaków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PLEBAN

  obłuda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Może obrotny proboszcz zorganizuje kolejny zryw na rzecz przywróceniu czterech dzieci tej Pani -matce już zabranych i zapewni dostatek finansowy i intelektualny z własnych środków . To są inne...rozwiń całość

  Może obrotny proboszcz zorganizuje kolejny zryw na rzecz przywróceniu czterech dzieci tej Pani -matce już zabranych i zapewni dostatek finansowy i intelektualny z własnych środków . To są inne dzieci Boga zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo