Poznań: Rozpoczęto obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny...

  Poznań: Rozpoczęto obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poznańskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 15.30 mszą w kościele Ojców Karmelitów na Wzgórzu świętego Wojciecha, prowadzoną przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w intencji poległych i pomordowanych w czasie wojny.
  O godzinie 16 zostanie wystawiona warta honorowa przy pomniku Armii Poznań, gdzie godzinę później rozpoczną się oficjalne uroczystości.

  - Wezmą w nich udział między innymi wojewoda, władze samorządowe różnych szczebli, a także korpus konsularny - mówi Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.
  Zaproszenie otrzymał także konsul Federacji Rosyjskiej w Poznaniu.

  - Do tej pory konsulowie rosyjscy zawsze brali udział w uroczystościach - zaznacza Tomasz Stube.
  Przed pomnikiem odczytany zostanie apel poległych, a delegacje złożą kwiaty. O godzinie 18 na Cytadeli, przy dźwięku Dzwonu Pokoju na grobach poległych żołnierzy zapłoną znicze złożone przez wojewodę, kombatantów, harcerzy i mieszkańców miasta.

  Na Cmentarzu Garnizonowym na Cytadeli znajdują się między innymi groby lotników poległych w 1939 roku. Ich załogi strącone zostały między innymi nad Wylazłowem, Dołhą i Walichnowami na pograniczu obecnego województwa wielkopolskiego i łódzkiego.
  W innej części Cmentarza Garnizonowego znajduje się też zbiorowa mogiła lotników polskich poległych podczas niemieckiego bombardowania 1 września 1939 roku.

  Wieczorem (godz. 19, Aula UAM) zaplanowano koncert pieśni patriotycznych zaaranżowanych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych.

  Wieczór pod tytułem "Cały Twój, Ojczyzno" będzie muzyczną podróżą przez największe w historii Polski zrywy niepodległościowe. Organizowany głównie z myślą o kombatantach koncert jest imprezą bezpłatną i otwartą dla wszystkich mieszkańców regionu. Podczas koncertu członkowie grupy rekonstrukcyjnej Walhalla zaprezentują mundury, w jakich 70 lat temu walczyli polscy żołnierze.

  Wojewoda Piotr Florek apeluje do Wielkopolan o wywieszenie biało-czerwonych flag i uczestnictwo w obchodach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo