Wojna o pamięć

  Wojna o pamięć

  Sławomir Kmiecik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kalendarz polskich rocznic jest tak ułożony, że zaraz po 31 sierpnia, kiedy obchodzimy optymistyczny Dzień Solidarności i Wolności, przychodzi nam z bólem rozpamiętywać wybuch II wojny światowej, w której z rąk Niemców i Sowietów zginęło prawie sześć milionów obywateli RP.
  Obie rocznice, choć krańcowo różne, gdy chodzi o skutki upamiętnianych wydarzeń, mają tę wspólną cechę, że dotyczą walki Polaków. We wrześniu 1939 roku biliśmy się o stawkę najwyższą, czyli zachowanie państwa i narodu. Ten cel po latach okupacji został osiągnięty, ale potem trzeba było zabiegać o wartości równie ważne: suwerenność, demokrację, prawa obywatelskie. Powstanie Solidarności w 1980 roku, jej triumf w roku 1989 i upadek komunizmu zdawały się kończyć polskie zmagania, tymczasem okazuje się, że nadal musimy walczyć - tym razem o pamięć. I w Niemczech, i w Rosji postępuje proces zamazywania własnych win i skandalicznego obciążania Polski odpowiedzialnością za wybuch wojny i wysiedlenia. Aby nasze zwycięstwa miały sens, batalii o prawdę nie możemy przegrać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo