Koncert: Peter i jego faceci w czerni

  Koncert: Peter i jego faceci w czerni

  Jacek Sobczyński

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wielu polskim muzykom marzy się kariera na Zachodzie. Basia Trzetrzelewska, Behemoth i Vader - to jedyni aktywni artyści, którym udała się ta sztuka. Ci ostatni zagrają w Poznaniu w czwartek.
  Choć Vader to zespół polski, jego członkowie przez fanów muzyki metalowej przyjmowani są na koncertach niczym gwiazdy zagraniczne. I nic dziwnego, ponieważ pochodzący z Olsztyna zespół jest o wiele bardziej znany na arenie międzynarodowej (zwłaszcza w USA i Japonii) niż w naszym kraju. Casus podobny do przypadku innych nadwiślańskich pionierów gitarowej rzeźni - zespołu Behemoth, który notabene pojawi się w Poznaniu na początku października.


  Vader to formacja niemłoda - jako zespół muzycy grają razem od 1983 roku. Założycielem i liderem jest gitarzysta i wokalista Piotr "Peter" Wiwczarek (co ciekawe, na początku kariery używający pseudonimu... Behemoth). Ich debiutancki album "The Ultimate Incantation" został nagrany jednak dopiero w 1993 roku. Był to moment zwrotny dla Vadera - od tej pory muzycy wypuszczają na rynek swój nowy materiał średnio raz na dwa-trzy lata. W swoim dorobku Vader ma osiem albumów, pięć z nich było nominowanych do nagrody Fryderyka w kategorii "album roku - metal". Pomimo tego olsztynianie nie posiadają w swoim dorobku ani jednej statuetki.

  Nie wydają się być jednak tym faktem szczególnie rozgoryczeni, zwłaszcza, że z o wiele większą popularnością spotykają się za granicą Polski. Muzycy Vadera grali w kilkudziesięciu krajach świata, m.in. obok takich gwiazd gatunku jak Lux Occulta czy Cannibal Corpse. To oni rozgrzali również publiczność w 2004 roku na Stadionie Śląskim przed występem Metalliki.

  W Poznaniu Vader pojawi się w najbliższy czwartek. Muzycy zagrają w Eskulapie, promując swój najnowszy album "Necropolis".

  Vader
  Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39)
  czwartek 3.09, godzina 20
  bilety: 45 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo