Przegonili gołębie ze strychu, są na balkonie

  Przegonili gołębie ze strychu, są na balkonie

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Lokatorzy kamienicy przy ul. św. Wojciecha maja problem z gołębiami mieszkającymi na strychu.
  - Nie jestem przeciwnikiem gołębi - podkreśla Jerzy Oleksiak. Gdyby był, już dawno na balkon wypuściłby swojego kota. Ma jednak z ptakami poważny problem. Zagnieździły się na strychu kamienicy przy ulicy Św. Wojciech, w której mieszka.

  - Podobnie było dwa lata temu. Ptaki strasznie brudzą balkon, boimy się o zdrowie wnuczki - mówi.
  Miesiąc temu w budynku interweniowali specjaliści z "Ptasiego Azylu".
  Zabrano młode ptaki i wyczyszczono strych. - Wystarczyło, by nie było nas w domu kilka dni, a już nowe młode siedzą na balkonie, a ten wygląda jak wielka ptasia toaleta - żali się lokator i znów sprząta.

  Inspektorzy sanepidu w tym roku interweniowali już sześć razy w podobnych przypadkach. - Otrzymujemy zgłoszenia zarówno od mieszkańców kamienic, jak i nowych budynków - podkreśla Cyryla Staszewska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Ślemy pisma do zarządców i właścicieli budynków o doprowadzenie pomieszczeń do odpowiedniego stanu. Przede wszystkim powinni usunąć martwe ptaki oraz ich odchody, a także zabezpieczyć budynek przed powrotem gołębi.

  Staszewska podkreśla też, że często sami mieszkańcy sprowadzają gołębie na parapety i balkony, dokarmiając je. - Lokatorzy powinni uprzątać balkony, zamykać okna strychowe, a przede wszystkim nie dokarmiać ptaków w obrębie posesji - podkreśla.

  Jeśli ptaki są chore, słabe i nie potrafią same funkcjonować, można wówczas wezwać ekipę "Ptasiego Azylu" z poznańskiego zoo. - Przyjmujemy jednak tylko zgłoszenia od straży miejskiej - podkreśla dr Paweł Botko. - Bywa że trafia do nas dziennie kilka czy kilkanaście, a zdarza się, że kilkadziesiąt ptaków. Najczęściej te, które uległy wypadkom komunikacyjnym.


  Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo