Poznań: Czy linie turystyczne przetrwają?

  Poznań: Czy linie turystyczne przetrwają?

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Miłośnicy komunikacji miejskiej podróżowali wczoraj zabytkowym tramwajem i autobusem. Już podczas pierwszego kursu większość miejsc była zajęta. Okazuje się jednak, że z samych tylko biletów, MPK nie jest w stanie utrzymywać linii turystycznych w Poznaniu. A na pomoc miasta nie ma co na razie liczyć.
  Linie turystyczne numer 0 i 100 kursują po stolicy Wielkopolski od 10 lat. Zabytkowymi autobusami i tramwajami opiekują się członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych. Kiedy sprzedają na ich pokładzie bilety - ubrani są w tradycyjne stroje konduktorów, stylizowane na te, których używano w latach siedemdziesiątych. Wtedy zabytkowe dzisiaj tramwaje jeździły normalnie na liniach.

  - Mundury zostały uszyte dzięki umowie trójstronnej, jaką podpisaliśmy z miastem i Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych.
  Wtedy też powstały tabliczki przystankowe, stylizowane na zabytkowe oraz nagrane zostały informacje o mieście, które dzisiaj puszczane są w pojazdach podczas wycieczek - opowiada Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK.

  Przedsięwzięcie to finansowało zarówno MPK, jak i Wydział Promocji Urzędu Miasta Poznania. Jednak dzisiaj za utrzymanie zabytkowych pojazdów odpowiada tylko przewoźnik miejski.
  - Nie wiem, jaka przyszłość czeka historyczne linie. Sami nie jesteśmy w stanie ich utrzymywać. Zyski ze sprzedaży biletów pokrywają zaledwie część kosztów, jakie ponosimy - mówi Krzysztof Książyk, dyrektor pionu autobusowego i członek zarządu MPK. Bilety na zabytkowe linie dostępne są w cenie 2 i 3 zł (ulgowy i normalny).

  Na pieniądze od Zarządu Transportu Miejskiego nie mają co liczyć. Pracownicy ZTM szukają oszczędności na normalnych liniach, trudno więc się łudzić, że będą chcieli utrzymywać te zabytkowe.
  - Wycieczki zabytkowymi tramwajami do doskonały sposób na promowanie miasta - mówi Małgorzata Stanik, która w Poznaniu spędza wakacje. - Nie tylko ze względu na same pojazdy, ale też to, co widać przez ich okna.

  Czy istnieniem linii nie powinien więc być zainteresowany wydział promocji miasta w magistracie? Maciej Milewicz z Urzędu Miasta przyznaje, że jest. Na razie trudno byłoby jednak znaleźć pieniądze na ten cel.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo