Poznań: Agresywny rak

  Poznań: Agresywny rak już pod kontrolą

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poznańscy onkolodzy informują: nie ma już dzisiaj żadnych przeszkód, które ograniczają nowoczesną terapię jednego z najbardziej trudnych do wyleczenia raków piersi. Polski standard niczym obecnie się nie różni od tego, jaki jest stosowany w krajach zachodnich.
  Jeszcze niedawno NFZ wymagał, aby taka kuracja była dostępna dla kobiet, u których guz osiągnął przynajmniej dwa centymetry. Na szczęście ten absurdalny wymóg zniknął. Teraz każda pacjentka, u której wykryto raka określanego jako HER2-dodatni i przejdzie medyczne kwalifikacje, jest leczona herceptyną.

  - Lek jest kardiotoksyczny, więc nie może być stosowany u osoby schorowanej - tłumaczy przeciwwskazania dr med. Jerzy Załuski, ordynator chemioterapii w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Herceptyna przy długotrwałym, systematycznym leczeniu musi kosztować dużo.

  Miesięczny rachunek dla jednej chorej wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Przy rozsianych przerzutach i po operacjach leczenie trwa przynajmniej rok. W tym jednak przypadku pieniędzy, ani leku nie zabraknie, co poznańscy onkolodzy przyjmują z wielką ulgą. Nie muszą już debatować nad tym, której z pacjentek lek przedłużający i ratujący życie powinno się podać w pierwszej kolejności.

  Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie, w Polsce i w naszym regionie. Co roku w Wielkopolsce wykrywa się ok. 1300 nowych przypadków, najwięcej w kraju. - Rak HER2-dodatni stwierdza się u 25 proc. z nich, z których do leczenia herceptyną kwalifikuje się około 100 pacjentek - tłumaczy dr med. Jerzy Załuski.

  O raku HER2 mówi się wtedy, gdy na powierzchni komórek guza występuje zwiększona ilość białka o nazwie HER2. Onkolodzy wiedzą, że mają do czynienia ze szczególnie agresywnym typem raka, który gorzej rokuje, a na chemioterapię reaguje w sposób trudny do przewidzenia. Herceptyna blokuje czynność białka, która działa jak stymulator wzrostu nowotworu.

  Międzynarodowe badania wykazały, że herceptyna pozwala chorym żyć dłużej bez nawrotu nowotworu. Pacjentki nią leczone mają o 25 proc. mniejsze ryzyko nawrotu choroby. O 34 proc. zmniejsza się ryzyko zgonu. Po czterech latach obserwacji u 80 proc. chorych nowotwór się nie pojawił.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo