Na unijnych dotacjach wciąż można sporo zarobić

  Na unijnych dotacjach wciąż można sporo zarobić

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Świnia złotnicka, owca olkuska czy koń huculski to zwierzęta, na których wciąż można nieźle zarobić.
  Ich hodowlę dotuje zarówno Unia Europejska, jak i minister rolnictwa, który chroni zasoby genetyczne zwierząt. I mimo że wymogów do spełnienia jest sporo, a ceny zwierząt są często wysokie, to chętnych nie brakuje.

  - Od około 3 lat widać niesamowity boom na konie rasy huculskiej - twierdzi Krzysztof Chomicz, właściciel jednego z największych prywatnych stad hucułów w Polsce w Janowie koło Konina.
  - Wpływa na to z całą pewnością dotacja z Unii Europejskiej, jaką można dostać na każdą klacz. Zainteresowanie przełożyło się na ceny koni. W tej chwili za klacz trzeba średnio zapłacić około 8-9 tysięcy złotych - dodaje właściciel.

  W całej Europie rzadkie rasy są chronione za pomocą dopłat dla hodowców. Lista zwierząt jest długa i obejmuje nie tylko konie, ale również świnie, owce czy bydło. Na przykład do każdej sztuki hodowanej w Polsce świni złotnickiej lub puławskiej, gospodarz może dostać 570 złotych dopłaty.

  W przypadku koni, kwota dopłaty sięga nawet 1500 złotych i obejmuje koniki polskie, rasę wielkopolską, śląską i konie huculskie. Hodowcom owiec rasy olkuskiej ARiMR dopłaci 320 złotych. W 2008 roku dofinansowano ich 1200 sztuk. W sumie na program rolno-środowiskowy, w latach 2007-2013 przeznaczono ponad 1,7 mld zł.

  Dzięki możliwościom dofinansowania na kupno zwierzęcia decydują się już nie tylko rolnicy, ale także pasjonaci z dużych miast.

  - Razem z mężem od dłuższego czasu marzyliśmy o własnych koniach - mówi Anna Warzecha, instruktorka jazdy z Poznania. - Nasz wybór padł na rasę huculską. Z jednej strony są to konie spokojne i nietrudne w utrzymaniu. Z drugiej natomiast mamy kawałek ziemi, więc będziemy się starać o dotacje - twierdzi właścicielka trzech hucułów.

  Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo