Lipna estetyka bez plastyka: chaos i nieład

  Lipna estetyka bez plastyka: chaos i nieład

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kolejne miasta powołują lub przywracają funkcje plastyka miejskiego. Choć ich kompetencje bywają różne, to jednak jedno jest pewne - dostrzeżono, że polskie miasta są po pierwsze brzydkie, po drugie zaśmiecane reklamami.
  - W Poznaniu także jest wiele zagadnień, które umykają wydziałowi urbanistyki i architektury - mówi Andrzej Kurzawski, prezes SARP w Poznaniu. - Przykładem jest ocieplanie budynków. Przepisy stanowią tylko o materiałach do termoizolacji. O kolorach nie, a efekty widać choćby na osiedlach. Wiele do życzenia pozostawiają remonty części parterowych, które nie nawiązują do reszty budynków. Do tego dochodzi cała sfera reklam wizualnych, choćby na wlotach do Poznania.


  O tym, że plastyk miejski Poznaniowi by się przydał, przekonany jest także Andrzej Maciej Łubowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków.

  - Od dwóch lat występujemy do prezydenta Ryszarda Grobelnego o powołanie takiego stanowiska, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi - mówi Łubowski. - W całym mieście panuje wolna amerykanka. Poznań powinien wyglądać dobrze, skoro ubiega się o tytuł Stolicy Kultury 2016.
  Odkąd w mieście nie ma plastyka miejskiego, czyli od około 8 lat, pracy przybyło Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków.

  - Bywają wystawy, imprezy czasowe, instalacje, które ustala się z nami, a my przecież nie na wszystkim musimy się znać. Powinien być ktoś, kto zadba o ład przestrzenny i wizję całego miasta - mówi Maria Strzałko, miejski konserwator zabytków.

  Przeciwny powołaniu plastyka jest jednak Tadeusz Jurga, zastępca dyrektora wydziału urbanistyki i architektury, który przez niemal rok pełnił tę funkcję w urzędzie.

  Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo