Przebudowa Bukowskiej rozpocznie się w październiku

  Przebudowa Bukowskiej rozpocznie się w październiku

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  To jedna z największych w ostatnich latach inwestycji w Poznaniu. Jeszcze przed Euro 2012 ma zakończyć się przebudowa ulicy Bukowskiej, od ulicy Prostej do granic miasta.
  W piątek otwarte zostały oferty. Zgłosiło się siedem konsorcjów, zarówno firm polskich, jak i tych współpracujących z zagranicznymi partnerami, w tym z Irlandii, Niemiec, Francji czy Austrii. Są to znane na rynku firmy budowlane.

  Największym zaskoczeniem były koszty inwestycji proponowane przez oferentów. Według wstępnych szacunków, przebudowa Bukowskiej miała kosztować około 140 mln zł. Ceny zaproponowane wahały się między 90 a 110 mln zł, a najniższa oferta wynosiła 85 mln zł.


  - To z pewnością duża oszczędność w budżecie miasta - przyznaje Kazimierz Skałecki, zastępca dyrektora do spraw inwestycji ZDM. - Jednak trzeba będzie bardzo uważnie nadzorować tę inwestycję, żeby niższe koszty szły w parze z wymaganą jakością wykonania drogi.

  Z kolei za 10 mln zł powstanie wiadukt nad planowaną III ramą komunikacyjną, do której przygotowuje się Zarząd Dróg Miejskich. Jeszcze półtora roku temu kwota byłaby wyższa o około 5 mln zł.

  Takie różnice w cenie to rezultat silnej konkurencji na rynku budowlanym. Dotknięte kryzysem firmy ostro rywalizują, obniżając koszty inwestycji. Jednocześnie spadają ceny materiałów budowlanych. Inwestycje takie jak ta na ulicy Bukowskiej to dla firm łakomy kąsek. Nie inaczej było tym razem.

  - Przebudowa ulicy Bukowskiej w sensie organizacyjnym jest bardzo atrakcyjna - wyjaśnia Kazimierz Skałecki. - Prace prowadzone są w mieście, z możliwością wyłączenia ruchu. Ponadto budowane będą zbiorniki retencyjne.

  Przypomnijmy, odnowiona Bukowska będzie ulicą dwujezdniową z dwoma pasami w każdą stronę, powstaną także chodniki i ścieżki rowerowe. Przebudowane zostaną również skrzyżowania ulicy Bukowskiej z ulicami: Prostą, Leśnych Skrzatów, Kopciuszka, Perzycką, Sławińską. Rozbudowane zostaną również skrzyżowania z ulicami Złotowską i Brzechwy i wjazdy na Port Lotniczy Ławica.

  Drogowcy na Bukowskiej pojawią się w połowie października, prace mogą przesunąć się o kilka tygodni w przypadku ewentualnych protestów oferentów.

  Najpierw będą wykonane pomiary ulicy, potem zostaną usunięte krzewy. Później rozpoczną się prace zimne, jednocześnie budowana będzie kanalizacja i zbiorniki retencyjne.

  Na początek rozpocznie się budowa nowej nitki, która zakończy się w połowie przyszłego roku. Po tym czasie kierowcy pojadą nową jezdnią, a drogowcy rozpoczną prace na starej części Bukowskiej. Przebudowa 2,5 kilometra drogi od ulicy Prostej do granic miasta zakończy się w czerwcu 2011 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo