Poznań: Święto Wojska Polskiego w Garnizonie Poznań

  Poznań: Święto Wojska Polskiego w Garnizonie Poznań

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  13 sierpnia br. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu odbyły się główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, przypadającego na dzień 15 sierpnia 2009r.

  Uroczystość swoją obecnością uświetnił Wojewoda Wielkopolski Pan Piotra FLOREK; Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek WOŹNIAK, Vice Prezydent Miasta Poznania Pan Sławomir HINC oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa wielkopolskiego, powiatu poznańskiego, miasta Poznania, innych służb mundurowych i duchowieństwa.

  Na uroczystość przybyli też dowódcy jednostek wojskowych Garnizonu Poznań, żołnierze, kombatanci, którzy walczyli o wolność Polski na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, byli żołnierze zawodowi, pracownicy i przyjaciele wojska oraz społeczność Wielkopolski.


  Przypominając wydarzenia sprzed 89 lat, pełniący obowiązki Dowódcy Garnizonu Poznań - jednocześnie Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Włodzimierz USAREK słowami marszałka Józefa PIŁSUDSKIEGO "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska" w pełni oddał trud, dokonania oraz ich późniejsze osiągnięcia polskich żołnierzy z sierpnia 1920 roku nazywane po dziś dzień "Cudem nad Wisłą".

  Świętując rocznicę Bitwy Warszawskiej gen. bryg. pil. Włodzimierz USAREK zwrócił uwagę, na przemiany jakie dokonały się w ostatnich latach w polskiej armii: "Obchodzimy swoje święto po raz pierwszy jako armia zawodowa. Ale jeżeli chcemy być profesjonalistami, to musimy pamiętać, że jesteśmy nie średnim, a dość dużym europejskim państwem. Że to państwo może oczekiwać od zawodowców konkretnej, tak jak dziś ją przyjmuje lojalności i musi tą lojalność przejawiać, aby ta lojalność przyjmowała postać bohaterską.

  Polski żołnierz, czy służy w kraju, czy poza jego granicami, codziennie wypełnia swoje obowiązki względem ojczyzny. Dziś w dniu Święta Wojska Polskiego sięgamy do tradycji tamtego wielkiego zwycięstwa pamiętając o stojących przed nami zadaniach obronnych. Dlatego pamiętajmy o tych, którzy w misjach pokojowych, z dala od rodzinnego domu niosą nadzieję na pokój ludziom w krajach ogarniętym konfliktami zbrojnymi."

  Tradycyjnie tego dnia wręczono w wielu jednostkach wojskowych wyróżnionym żołnierzom i pracownikom wojska - odznaczenia i medale. Uroczystości na placu apelowym Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod powiewającą flagą biało - czerwoną oraz batutą mjr Pawła JOKSA.

  Mieszkańcy Poznania mieli natomiast możliwość zwiedzenia Muzeum Broni Pancernej i zapoznania się ze sprzętem oraz uzbrojeniem wojskowym takim jak: kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, czołg PT-91 "Twardy", BWR 1, BRDM z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, czy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 10/50, oraz sprzęt służby wysokościowo - ratowniczej użytkowany przez pilotów F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego i sprzęt spadochronowy z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo - Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych w Poznaniu, zaprezentowanym na wystawie plenerowej.

  Na zakończenie uroczystości Dowódca Garnizonu Poznań życzył żołnierzom i ich rodzinom w dniu święta sukcesów oraz satysfakcji w służbie i pracy, a także żołnierskiego szczęścia. Wszystkim zaś zdrowia, wiele radości w życiu rodzinnym oraz wszelkiej pomyślności - "Niechaj służba Ojczyźnie przynosi Wam wszystkim codzienne zadowolenie, życiową satysfakcję i zasłużone uznanie."

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo