Poznań: Stare atlasy przejęte na lotnisku Ławica

  Poznań: Stare atlasy przejęte na lotnisku Ławica

  SAGA

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Rzeczoznawca zbada atlasy geograficzne, przejęte w weekend przez strażników granicznych na poznańskim lotnisku na Ławicy. Biegły ma ocenić czy publikacje podlegają ochronie prawnej. Na wywóz zabytkowych przedmiotów trzeba mieć odpowiednie zgody, a obywatel Hiszpanii, przy którym znaleziono książki, nie posiadał ich.
  Funkcjonariusze graniczni z placówki Poznań Ławica regularnie przeprowadzają kontrole pasażerów. W sobotę sprawdzali walizki podróżnych wybierających się do Frankfurtu nad Menem. W bagażu podręcznym jednego z pasażerów znaleźli trzy stare atlasy geograficzne.

  - Dwa z nich zostały wydane w języku niemieckim. Pochodziły z 1899 oraz z 1936 roku - informuje Anna Galon, rzecznik komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Trzeci atlas wydano w języku francuskim. Choć nie wiadomo dokładnie kiedy został wydrukowany, jego wygląd wskazuje, że nastąpiło to przed 1949 rokiem.

  Strażnicy zapytali posiadacza atlasów, obywatela Hiszpanii, o zezwolenia dyrektora Biblioteki Narodowej na wywóz zabytkowych produkcji. Mężczyzna ich nie posiadał. - W związku z tym atlasy zostały zatrzymane. Będą przekazane biegłemu do oceny - tłumaczy Anna Galon.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo