Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce kryzys uderzył także w milionerów

Paweł Mikos
Tylko w ubiegłym roku na legendarne porsche znalazło się w Polsce 400 chętnych. Każdy z nich na takie cacko musiał wydać minimum 100 tysięcy euro
Tylko w ubiegłym roku na legendarne porsche znalazło się w Polsce 400 chętnych. Każdy z nich na takie cacko musiał wydać minimum 100 tysięcy euro SŁAWOMIR SEIDLER
Według danych Izby Skarbowej w Poznaniu w naszym województwie liczba milionerów zmalała o około 300 osób w porównaniu do ubiegłego roku.

- Walka z kryzysem w Wielkopolsce przebiega w szokująco dobry sposób - zapewniał w piątek w Poznaniu wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Wtórował mu wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

- Na koniec czerwca mieliśmy stopę bezrobocia na poziomie 7,8 procenta. To mniej niż wynosiła w styczniu 2008 roku - podkreślał wojewoda. Na dodatek w Poznaniu bezrobocie wynosi zaledwie 1,8 procenta, co jest najlepszym wskaźnikiem od 10 lat!

Jednak mniej powodów do zadowolenia niż politycy mają najbogatsi Wielkopolanie. Rozliczając się z urzędem skarbowym za 2008 rok 1010 podatników wskazało dochód przekraczający milion złotych. Plasuje to nasze województwo na trzecim miejscu, jeżeli chodzi o liczbę najbogatszych Polaków. Wyprzedza nas tylko Warszawa i okolice oraz region łódzki.

- Nie są to dane ostateczne, a wartości, które prezentują, mogą ulec jeszcze zmianie - zastrzega Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu.

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców wypadamy już nieco gorzej. U nas na 100 tys. mieszkańców przypadają 73 osoby z rocznym dochodem przekraczającym magiczną barierę miliona złotych. Większe nasycenie bogatymi przedsiębiorcami jest w Zachodniopomorskiem, woj. łódzkim i mazowieckim. Poza tym to właśnie w Wielkopolsce odnotowano największy spadek majętnych ludzi. Z danych za 2007 rok wynikało, że w naszym regionie żyje 1302 milionerów, czyli o 292 osoby więcej niż obecnie. Spadek takich osób odnotowano także w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim. Ale w tych dwóch regionach ubyło łącznie zaledwie 67 bogaczy.

Z czego zatem wynika aż tak duży spadek milionerów w Wielkopolsce? Przypadkowo odpowiedzi na to pytanie udzielił niedawno Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

- Poznaniacy są w ścisłej czołówce Polaków, którzy uzyskują dochody z rynku kapitałowego - mówił prezydent stolicy Wielkopolski w czasie konwencji New Connect w Poznaniu. A ponieważ giełda pod koniec 2008 roku i na początku tego notowała olbrzymie straty to i majątki osób grających na parkiecie znacznie stopniały. Jednak patrząc na to co się dzieje na warszawskim parkiecie od pół roku, można przypuszczać, że już w przyszłym grono wielkopolskich bogaczy znowu znacznie wzrośnie.
Co można robić z pieniędzmi, których suma wyraża się w co najmniej 7 cyfrach? Jak podkreślają specjaliści, to zależy od tego, w jaki sposób doszło się do takiej fortuny.

Według Leszka Mellibrudy, psychologa biznesu, około 1/4 polskich milionerów zdobyło pierwszy milion złotych własną pracą i teraz konsekwentnie dąży do jego pomnażania. Tak jest chociażby z kojarzonym z Poznaniem Janem Kulczykiem, którego majątek jest szacowany na 5,9 mld złotych. Najbogatszy Polak w ciągu roku stracił 800 milionów złotych, ale i tak jest to niewielki spadek.

Wiele wskazuje na to, że w przyszłości jego majątek będzie rósł jeszcze szybciej. Głównie za sprawą inwestycji w energetykę i logistykę. Kulczyk prawdopodobnie zamierza wejść szerzej także w bankowość - coraz częściej pojawiają się informacje, że zamierza odkupić od Irlandczyków Bank Zachodni WBK.

Według ekspertów nawet jeżeli ludzie z tak dużym majątkiem kupują drogą biżuterię czy wydają grube tysiące na hotele czy samoloty, to dla nich jest to standard i jednocześnie inwestycja we własny wizerunek.

Z kolei zupełnie inaczej zachowują się osoby, które niespodziewanie zyskały fortunę, na przykład otrzymały bardzo wartościowy spadek. To właśnie one szastają pieniędzmi na prawo i lewo. Kupują jachty czy drogie auta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski