Czy twierdza Poznań doczeka się muzeum?

  Czy twierdza Poznań doczeka się muzeum?

  Filip Czekała

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jest szansa na to, że za rok będziemy mogli wybrać się na wycieczkę po ForcieVa.
  Grupa pasjonatów zaopiekowała się zdewastowanym obiektem przy osiedlu Bolesława Chrobrego i zamierza stworzyć tam muzeum twierdzy Poznań.

  - Wszystko zaczęło się wiosną 2007 roku - mówi Krzysztof Kłoskowski,dzierżawca obiektu. - Widząc skalę dewastacji obiektu, zrozumieliśmy, że jeśli szybko czegoś nie zrobimy, to niedługo nie będzie już czego ratować. Zgłosiliśmy się do Salamandry, która zajmowała się obiektem i zaoferowaliśmy pomoc w zabezpieczeniu, uprzątnięciu i stałej kontroli terenu. Obie strony zadowolone były ze współpracy, więc zdecydowaliśmy się na podpisanie umowy i na najbliższe kilka lat fort trafił w nasze ręce - wyjaśnia.

  W inicjatywę włączyło się już około 40 osób, przede wszystkim pasjonaci forteczni, uczniowie, licealiści, studenci i harcerze. - W nasze działania włączają się ludzie w wieku od 16 do 40 lat. Są to osoby, które po prostu chcą, by potencjał tych obiektów już się dalej nie marnował - tłumaczy Kłoskowski.

  W tej chwili trwają prace związane z oczyszczaniem terenu - uporządkowano już znaczną część podziemi i terenu wokół fortu. Trwa odgruzowywanie wnętrza obiektu. W najbliższym czasie planowana jest też wycinka drzew, przez których korzenie pękają ściany fortu. -Musimy najpierw uzyskać odpowiednie pozwolenia. Od 1983 roku fort jest wpisany w rejestr zabytków, więc liczymy na pomoc Miejskiego Konserwatora Zabytków - wyjaśnia Kłoskowski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co z Kaponierą

  poznańczyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Mam pytanie do miłośników fortyfikacji (w POznaniu z POwodu idiotycznych urzędników to POmału fortyFIKCJE) czy ktokolwiek z zakutych urzędniczych pał zareagował na Wasze starania o odkrycie i...rozwiń całość

  Mam pytanie do miłośników fortyfikacji (w POznaniu z POwodu idiotycznych urzędników to POmału fortyFIKCJE) czy ktokolwiek z zakutych urzędniczych pał zareagował na Wasze starania o odkrycie i udostępnienie tego zabytku przy okazji remontu KaPOniery. POkazywano fajne wersje jej zagosPOdarowania. POzdrawiamzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Forty jak magnes...przciągają turystów

  Evander (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Nie od dziś wiadomo że forty to jak magnez który przyciąga turystów z całej Europy. Szkoda tylko że urzędnicy nie potrafią lub nie chcą zwrócić się o fundusze z UE.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I się nie doczekacie!- szkoda

  bydle bartoszewskiego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Jak liczycie na POmoc konserwatora zabytków to tak jakby liczyć na cud kłamczucha conDonka. Ten sam styl pracy i liczy się PR. Jest wszędzie tam gdzie coś zrobił - KTOŚ INNY. On ma tylko kasę na...rozwiń całość

  Jak liczycie na POmoc konserwatora zabytków to tak jakby liczyć na cud kłamczucha conDonka. Ten sam styl pracy i liczy się PR. Jest wszędzie tam gdzie coś zrobił - KTOŚ INNY. On ma tylko kasę na własne pensje i umie jedynie przeszkadzać. A gdzie władze, gdzie prezio. Jak on nie rozumie, że przy braku specjalnych zabytków w naszym pięknym mieście POzwalanie na niszczenie czegoś na czym inni zarabiają krocie, zciągają tłumy turystów to znaczy, że on niczego nie rozumie. No może zna się na budowaniu kolejnych centrów handlu wszelakiego. Ale żeby już zmusić tych inwestorów (w partnerstwie prywatno publicznym) do zbudowania i oddania miastu np. Hali sportowej z prawdziwego zdarzenia to już NIE. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo