Poznaniacy zaczęli płacić podatek za deszczówkę

  Poznaniacy zaczęli płacić podatek za deszczówkę

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Miesiąc temu miasto wprowadziło obowiązek uiszczania opłaty za deszczówkę, czyli za wprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych do miejskiej kanalizacji deszczowej. Wielkość podatku naliczana jest w zależności od wielkości dachu (w rzucie poziomym), parkingu i drogi.
  - Jest duże zainteresowanie, mieszkańcy dzwonią lub przychodzą osobiście, aby wyjaśnić zasady regulowania opłaty - mówi Krzysztof Ratajczak, naczelnik utrzymania infrastruktury drogowej ZDM. - Większy postęp jest w zawieraniu umów z firmami i spółdzielniami mieszkaniowymi lub obsługiwanymi przez wspólnoty mieszkaniowe.

  W ciągu pierwszego miesiąca Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu zawarł 24 umowy, głównie z firmami i instytucjami publicznymi. Kolejne 100 jest na etapie fakturowania.
  - Zanim zaczęła obowiązywać taryfa, wysłaliśmy około 500 zaproszeń, które miały zachęcić do zawarcia umowy - wyjaśnia Ratajczak.

  Gorzej z nowego obowiązku wywiązują się właściciele domów jednorodzinnych, ale aby doszło do jej podpisania, inicjatywa wyjść musi od mieszkańca.
  Jednak niektóre osoby twierdzą, że system rozliczania się z podatku od deszczówki nie był odpowiednio przygotowany.

  - Za dach, który ma 200 mkw. zapłacę mniej niż wynosi opłata pocztowa - burzy się Jerzy Krawulski. - Nowy podatek tylko zwiększa biurokrację, trzeba pobrać wniosek, przesłać do ZDM. Czy nie sprawniej i ekonomiczniej było włączyć opłatę do podatku od nieruchomości? - pyta poznaniak.
  - To może być faktycznie problem - przyznaje Ratajczak. - Jednak nie było możliwości prawnych, które umożliwiłyby doliczenie opłaty do podatku od nieruchomości.

  Mimo kampanii nagłaśniającej wprowadzenie taryfy za deszczówkę, część poznaniaków nie uchroniła się przed pomyłkami.

  - Bardzo dużo wniosków wpłynęło od osób, które uczyniły to zapobiegawczo - opowiada Krzysztof Różycki z ZDM. - Dopiero po zbadaniu sprawy okazuje się, że budynek przyłączony jest do kanalizacji ogólnospławnej lub na przykład właściciele domów odprowadzają wodę do gruntu, a tym samym są zwolnieni z opłat.

  Dzwonią też mieszkańcy bloków, pytając czy są zobowiązani do regulowania podatku. Tutaj uzgadniane jest to z zarządcą, który opłatę doliczy do czynszu.

  - W przypadku firm i instytucji trzeba mieć dokumenty upoważniające do zawierania umów - wyjaśnia Różycki. - Wspólnoty z kolei zapominają o uchwałach koniecznych zarówno do powierzenia zarządu zewnętrznej instytucji, jak i w sytuacji, gdy wspólnota sama się zarządza.
  Był też przypadek zarządcy wielopoziomowego parkingu, któremu zaszkodziła... własna nadgorliwość. Obliczył on bowiem powierzchnię za każdy poziom parkingu.

  Jak szacują przedstawiciele ZDM, z tytułu podatku w tym roku uda się zebrać kilkaset tysięcy złotych, w przyszłym już około 2 milionów złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wdrożenia koncepcji zatrzymywania wody deszczowej i wykorzystania jej do nawadniania zieleni w mieście.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  deszczówki

  Marych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

  Mili ludzie ,sluszny gniew ,tylk9o dlanich spływa.. ale jak Ryszard ten z ław oskarzonych-prezidento Poznania wyda wyrok na mieszkancow na swój sobie podlegly "ludek"Poznania by placic za...rozwiń całość

  Mili ludzie ,sluszny gniew ,tylk9o dlanich spływa.. ale jak Ryszard ten z ław oskarzonych-prezidento Poznania wyda wyrok na mieszkancow na swój sobie podlegly "ludek"Poznania by placic za oddychanie, podlegli bezradni-radni /najgorsza rada od lat/ ktorych wybiera ten w ich pojeciu "ludek: podniosa Lapki ,czy nacisna przyciski .Radny -niewymienny od lat 5-6 kadencji Kręglewski -doradca Ryszrda i koleś mówi-nie muszę sie wywieszac w wyborach na ulicach i tak mnie wybiorą... podobie mysla inni A jakie biorą apanaże ta "bidota" radnych jednego sobie wspolnego intersu, swoje firmy, w radach nadzorczych, zwiazkach zawodowych, dodajmy praca zawodowa itd Stad nie mysla, jako wybrani przez ten z ich nazyw "ludek"o nim o biednych , ich na wszystko stac glosuja jak manekiny stac ich na czestą wymiane coraz lepszych "furmanek" . Desczówki" to wymysl tak-żlodziejski obdzierania ze skóry biednych ,a potrzebny jak przysłowiowy plaster na d...Tak bywa tylko w propagandowym PO-wskim Poznaniu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Imienna lista radnych

  <V> (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

  Gdzie mogę znaleźć imienną listę radnych, którzy głosowali za poparciem tej uchwały. Generalnie wiem, że to radni PO nas uraczyli tym podatkiem, ale kto jeszcze głosował za ?
  Na pewno zapamiętam...rozwiń całość

  Gdzie mogę znaleźć imienną listę radnych, którzy głosowali za poparciem tej uchwały. Generalnie wiem, że to radni PO nas uraczyli tym podatkiem, ale kto jeszcze głosował za ?
  Na pewno zapamiętam sobie tą liste za rok przy wyborach!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A są liczniki deszczu?

  Blokowiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 17

  A u mnie kanały są zapchane i nie ma komu wyczyścić. To ja też mam płacić? To jak abonament. Nie ważne czy działa, czy nie. Płacić trzeba. A może jeszcze klimatyczne dorzucą?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podatek

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

  takie rządy Pięknego Rycha - wybraliście to macie ; tu darujemy Jachowi parę baniek a wyrównamy sobie deszczówką. Rychu odejdź!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A CO Z ROLNIKAMI?

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

  ROLNIKOM TEŻ DOPIERNICZYĆ ZA ICH HEKTARY! ZOBACZYMY WTEDY JAKIE URZEDASY SĄ MOCNE..!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Złodziejstwo i tyle

  zed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

  Żadna regulacja nie nakłada obowiązku aby naliczać podatek od deszczówki, a jedynie daje taką możliwość. Poznańscy radni więc mogli nie nakładać tego podatku na mieszkańców, ale to zrobili żeby...rozwiń całość

  Żadna regulacja nie nakłada obowiązku aby naliczać podatek od deszczówki, a jedynie daje taką możliwość. Poznańscy radni więc mogli nie nakładać tego podatku na mieszkańców, ale to zrobili żeby znowu sie dorwać do naszych kieszeni. Ciekawe, że tzw. "inwestorom" dają wielomilionowe "rabaty" a mieszkańców łupią ile wlezie.
  Czas zapamiętać, kim są ludzie którzy to zrobili i odpowiednio ich potraktować za rok przy urnie wyborczej !!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo