Konin: Lista czekających na miejsce w żłobku

  Konin: Lista czekających na miejsce w żłobku

  Radosław Grzelak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W tym roku część rodziców w Koninie ma problem z umieszczeniem dziecka w żłobku. Zgłosiło się bowiem więcej chętnych, niż jest miejsc w placówce.


  W Koninie funkcjonuje żłobek na V osiedlu, który ma także filę w starej części miasta. Od września wszystkie miejsca są zajęte. Do żłobka zapisano 80 dzieci, z czego 30 znalazło miejsce w filii na Starówce. Na razie odmówiono przyjęcia prawie 40 maluchom.

  - Dzieci zaczynamy przyjmować od września, bo wtedy trzylatki idą do przedszkoli i zwalniają miejsca. Jednak w ciągu roku część rodziców rezygnuje i wtedy też możemy przyjąć kolejne maluchy - mówi Halina Gryszkiewicz, dyrektor konińskiego żłobka.


  Przyczyną wzrostu zainteresowania opieką w żłobku jest wzrost liczby urodzin w Koninie. W ubiegłych latach nie było problemów z umieszczeniem dziecka w placówce. Dlatego rozważane jest adaptowanie nowych pomieszczeń na dodatkowy oddział. Nie będzie on jednak gotowy wcześniej jak za rok.
  - Żłobek podlega Ministerstwu Zdrowia. Od stycznia mamy przejść pod opiekę społeczną. To zmieni nieco kryteria dotyczące warunków, jakie musimy spełnić - powiedziała Halina Gryszkiewicz,
  Wiadomo że w mieście brakuje budynków, które mogą zostać zaadaptowane na żłobek czy przedszkole. W poprzednich latach wiele placówek zamknięto, teraz znów jest potrzeba ich otwierania.

  - Nie stać mnie na opiekunkę, a i tak trudno znaleźć kogoś, kto przyjdzie na 9 godzin. Dlatego żłobek dla mnie jest najlepszym rozwiązaniem. Na razie jestem na urlopie macierzyńskim, mam nadzieję, że jesienią znajdzie się miejsce - mówi Grażyna Maćkowiak.

  Dziecko w żłobku mogą umieścić wyłącznie rodzice zamieszkali w Koninie, pracujący lub uczący się. Nie jest zaś brane pod uwagę kryterium dochodów. Halina Gryszkiewicz mówi, że dziećmi zajmują się wyłącznie dyplomowane opiekunki.

  - Zapewniamy też opiekę przez 11 godzin - od 6 do 17 - mówi Halina Gryszkiewicz.
  Wiesław Wanjas, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Koninie, mówi, że sygnały o braku miejsc w żłobkach były już wcześniej.

  - Dlatego na posiedzeniu komisji omawialiśmy sprawę i sugerowaliśmy prezydentowi, by z budynku żłobka w starym Koninie wyprowadzić jeden z wydziałów Urzędu Miejskiego. Można wtedy przywrócić miejsce na żłobek, bo kiedyś zajmował on cały budynek. Jednak nic w tej sprawie nie zrobiono. Nie jest to problem pieniędzy, lecz chęci - twierdzi Wiesław Wanjas.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żłobki w Koninie??

  Koninianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Zlikwidowane aby stworzyć kilkadziesiąt miejsc pracy dla urzędasów!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo