Poznań: Zamiast parku deweloper zbuduje osiedle?

  Poznań: Zamiast parku deweloper zbuduje osiedle?

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  - Nie chcemy Kulczyparku bis! - mówią samorządowcy z Rataj. To ich reakcja na wiadomość, że prezydent miasta wstrzymał prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Rataje-Park II". Twierdzą, że w ten sposób prezydent pozbawia ich argumentu w rozmowie z deweloperem, który chce wybudować na tym terenie osiedle mieszkaniowe.
  O park mieszkańcy Rataj walczą od prawie pół wieku. 50-hektarowy obszar podzielono na trzy mniejsze. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla dwóch obszarów został już uchwalony. Przewidziano tam tereny sportowo-rekreacyjne. Został trzeci.

  - W zeszłym roku poznańscy radni wywołali miejscowy plan dla terenu "Rataje-Park II" - przypomina Adam Pawlik, przewodniczący rady osiedla Zielone Rataje. - Został też powołany specjalny zespół, który miał stworzyć koncepcję działania dla wszystkich trzech terenów.

  W skład tego zespołu weszli nie tylko przedstawiciele poznańskich radnych miejskich, ale także osiedli ratajskich. Zespół miał stworzyć scenariusz dalszego działania w oparciu o plany zagospodarowania, tak by na Ratajach powstał upragniony przez mieszkańców park.

  - Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla ostatniego terenu został wywołany. Uchwalenie go miało być naszą kartą przetargową w negocjacjach z deweloperem, który jest właścicielem część tego terenu - mówi radny Mariusz Wiśniewski, który został szefem zespołu. - Zanim jednak zdążyliśmy przystąpić do rozmów, prezydent wytrącił nam z rąk główny argument.

  Zupełnie przez przypadek członkowie zespołu dowiedzieli się, że prezydent Ryszard Grobelny wstrzymał prace nad tworzeniem planu.

  - Nie musiał nas o tym informować czy konsultować z nami decyzji - mówi Adam Pawlik. - Uważamy jednak, że to nie jest w porządku. Przecież od roku pracowaliśmy nad koncepcją dla całości. Czujemy się oszukani.

  Według niego prezydent pokazał, że ważniejsze jest dla niego dobro dewelopera, niż mieszkańców Rataj (stąd analogia do Kulczykparku). Gdy prace nad tworzeniem planu zagospodarowania zostały wstrzymane, deweloper może wystąpić o warunki zabudowy, pozwolenie na budowę i rozpocząć prace w terenie.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (15)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oddolne inicjatywy - stop!

  Jermar2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

  Poznaniem rządzi partia palikotów. Przypuszczam, że zrobili sondaż wśród swoich i wyszło, że ma być osiedle.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kilka argumentów

  Adam Pawlik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12


  Pozwólcie Państwo, że w ramach dyskusji poddam pod rozwagę kilka
  argumentów:

  Warunki są wydane na 1,2 ha z około 9 ha objętych planem i należących do p. W...,

  Pan W... kupił teren...rozwiń całość


  Pozwólcie Państwo, że w ramach dyskusji poddam pod rozwagę kilka
  argumentów:

  Warunki są wydane na 1,2 ha z około 9 ha objętych planem i należących do p. W...,

  Pan W... kupił teren sportu i rekreacji i wiedział, że na takich terenach nie buduje się osiedli mieszkaniowych. Czy jeśli szary obywatel kupi nieruchomość parkową dostanie pozwolenie na budowę osiedla mieszkaniowego?

  Wywołany Plan obejmuje 14 ha – czyli więcej niż należy do p. W...,

  Warunki na te 1,2 ha były wydane 31 stycznia 2008 roku a Plan był wywoływany 10 czerwca 2008 roku. Czy nie można było wtedy wyłączyć tej części z opracowywanego Planu?

  W Studium z 18 stycznia 2008 roku Prezydent proponował objąć sporne 9 ha budowlanką ale Rada Miasta Poznania uznała że ma tam pozostać teren sportu i rekreacji,

  Mało tego RMP swoją decyzję podjętą w Studium potwierdziła w wywołanym Planie miejscowym jak i w powołaniu 14 października 2008 roku Zespołu do spraw opracowania koncepcji budowy Ratajskiego Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego dla miasta Poznania, gdzie w § 1 uchwały czytamy:

  „1. W celu opracowania koncepcji budowy Ratajskiego Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego dla miasta Poznania powołuje się Zespół Koncepcyjny.

  2. Zadaniem Zespołu, o którym mowa w ust. 1, jest przedstawienie na sesji Rady Miasta Poznania wypracowanej koncepcji budowy Ratajskiego Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego dla miasta Poznania.

  3. Zespół opracuje koncepcję w oparciu o uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego dla obszarów: „Rataje – Park” oraz „Rataje – Park os. Oświecenia”, a także na podstawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Rataje – Park II”

  W powyższym wskazałem, że organ uchwałodawczy w gminie podjął już decyzję w tej sprawie trzykrotnie w roku 2008. W trakcie podejmowania tych decyzji padły już wszystkie argumenty a jednak RMP uznała całą koncepcję Rataje-Parku za słuszną. Dlaczego więc organ wykonawczy w gminie jakim jest Prezydent Miasta Poznania robi wszystko aby nie realizować postanowień organu uchwałodawczego?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Park

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

  nie ma tu żadnego pozytywnego zdania o Pięknym Rychu . I słusznie . Ale kto go wybrał ? RYCHU odejdź ! Cała Polska sie z Ciebie śmieje - z kim gadam to się śmieją : , co Rychu znowu wywinął, co...rozwiń całość

  nie ma tu żadnego pozytywnego zdania o Pięknym Rychu . I słusznie . Ale kto go wybrał ? RYCHU odejdź ! Cała Polska sie z Ciebie śmieje - z kim gadam to się śmieją : , co Rychu znowu wywinął, co tam w Kulczykdorfie ? PO prostu wstyd się przyznać że jestem z Poznania . zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chcemy Park!

  Ratajan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

  Dość tego! Mało Panu Prezydentowi afery o jeden park? Mówi się, że Wechta sfinansował ostatnią kampanię Ryśka, to teraz Prezydent chce się jakoś odwdzięczyć. Nie można dopuścić, do budowy kolejnych...rozwiń całość

  Dość tego! Mało Panu Prezydentowi afery o jeden park? Mówi się, że Wechta sfinansował ostatnią kampanię Ryśka, to teraz Prezydent chce się jakoś odwdzięczyć. Nie można dopuścić, do budowy kolejnych bloków - Rataje potrzebują "zielonych płuc", miejsca odpoczynku, rekreacji, obiecywanego nam od lat.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zlej baletnicy

  Artysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

  Słuchając argumentów strony Miejskiej dotyczącej ewentualnych kosztów, nieodparcie przychodzi mi na myśl takie powiedzenie:
  "Złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy".
  Przecież Miasto może...rozwiń całość

  Słuchając argumentów strony Miejskiej dotyczącej ewentualnych kosztów, nieodparcie przychodzi mi na myśl takie powiedzenie:
  "Złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy".
  Przecież Miasto może dokonać zamiany gruntów – Mówiła o tym Pani dyrektor MPU na antenie radia EMAUS (pewnie zostanie za to skarcona). Wtedy Miasto nie traci pożytków z podatku od nieruchomości. Na rekultywację składa wniosek o fundusze unijne na zdegradowany teren „poprzemysłowy” - i na pewno dostanie, bo to dobry cel. W przeciągu jakiś dziesięciu lat tworzy z tych 40 ha teren sportu i rekreacji (inwestycja rozłożona w czasie nie jest ogromnym wydatkiem dla 3 mld budżetu Miasta Poznania). W ten sposób Miasto zadość uczyni postulatom mieszkańców Rataj a i inwestor powinien być zadowolony bo w końcu zbuduje „wymarzone” osiedle.
  W końcu władza w mieście jest dla mieszkańców a nie dla jednostek.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie klam Rychu

  mieszkaniec Rataj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

  Prezydent mowi o 100 milionach w zwiazku z uchwaleniem Rataje-Park II powolujac sie na fakt posiadania czesci gruntow przez osobe prywatna. A czy na Terenie dwoch sasiednich planow grunty sa w...rozwiń całość

  Prezydent mowi o 100 milionach w zwiazku z uchwaleniem Rataje-Park II powolujac sie na fakt posiadania czesci gruntow przez osobe prywatna. A czy na Terenie dwoch sasiednich planow grunty sa w calosci miejskie? Juz Wam odpowiadam - nie sa. W conajmniej polowie rowniez sa prywatne a jednak tamte plany uchwalono i nie interesowano sie kosztami. Zapytacie dlaczego? Juz odpowiadam, bo wlascicielem tamtych dzialek nie jest Wechta tylko w wiekszosci "mali ludzie". Im jak sie Panstwo domyslacie prezydent nawet nie mysli nic placic.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wsprawie WTK

  pan tadeusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 15

  z tego co bylo widac WTK przybyla w dwoch osobach: dziennikarki i kamerzysty z kamerom.. wrazenia tez mam podobne - jest to coraz bardziej przyprezydencka telewizja dworska, jesli zapodaje info w...rozwiń całość

  z tego co bylo widac WTK przybyla w dwoch osobach: dziennikarki i kamerzysty z kamerom.. wrazenia tez mam podobne - jest to coraz bardziej przyprezydencka telewizja dworska, jesli zapodaje info w sprawach klopotliwych dla pl. Kolegiackiego, to na samym koncuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiecej przyzwoitosci Panie prezydencie

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

  Panie prezydencie wiecej przyzwoitosci, niech Pan tak nie klamie. Dzisiaj sie Pan dowiedzial o kosztach? W ubieglym roku Pan o nich nie wiedzial. Wiecej rzetelności a mniej manipulacji faktami....rozwiń całość

  Panie prezydencie wiecej przyzwoitosci, niech Pan tak nie klamie. Dzisiaj sie Pan dowiedzial o kosztach? W ubieglym roku Pan o nich nie wiedzial. Wiecej rzetelności a mniej manipulacji faktami. Zeby sie Pan nie gubil w zeznaniach proponuje odsluchac zapis audio z sesji kiewy wywolywano w ubieglym roku MPZP. I bardzo prosze - niech Pan tak nie klamie!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  developerski lobbing

  krzysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

  Drodzy czytelnicy warto pamiętać, ża za kulsami społecznych konsultacji, komitetów - co jest tylko pozorowaną demokracją - kryje się zawsze cała sieć ukrytych powiązań i działań o charakterze...rozwiń całość

  Drodzy czytelnicy warto pamiętać, ża za kulsami społecznych konsultacji, komitetów - co jest tylko pozorowaną demokracją - kryje się zawsze cała sieć ukrytych powiązań i działań o charakterze lobbyingowym. Sprawa jest prosta - wygra ten kto dysponuje kapitałem. Taka ta nasza polska demokracja. Ale drodzy mieszkańcy Rataj, co tam park, jedźcie na wycieczke do Wielkopolskiego Parku Narodowego - tam jest ładniej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uczciwy prezydent

  Zajob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  Jest, a raczej była. Maria Pasło-Wisniewska. Tylko wtedy, kiedy trzeba było na nią nie głosowaliście. Woleliście kogoś, kto wydał na stadion prawie 600 baniek. A teraz ? Teraz z ręką w nocniku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo