Jarocin: Zamiast szkolnych bibliotek będą tylko miejskie?

  Jarocin: Zamiast szkolnych bibliotek będą tylko miejskie?

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Władze Jarocina chcą przekształcić szkolne biblioteki w miejskie. W tym roku takich zmian chcą dokonać w sześciu bibliotekach, w przyszłym roku w pięciu. Tym samym pracujący w nich nauczyciele bibliotekarze (zatrudniani z Karty Nauczyciela) mieliby stać się zwykłymi bibliotekarzami, podległymi kodeksowi pracy.
  Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina odpowiedzialny za edukację i kulturę twierdzi, że przekształceń szkolnych bibliotek dokonują zgodnie z prawem. Sprawa stała się jeszcze głośniejsza po tym, jak bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jarocinie otrzymała wypowiedzenie z pracy.

  - Okazało się, że pani ta działa w strukturach ZNP, a jak wiadomo takie osoby są chronione i nie można ich zwolnić - przyznaje Robert Kaźmierczak. - Pod koniec sierpnia sprawa ta znajdzie swoje rozstrzygnięcie w sądzie pracy.

  Bibliotekarze szkolni otrzymali wypowiedzenia z pracy i propozycję pracy, ale nie tak jak do tej pory na podstawie Karty Nauczyciela (pensum 30 godzin tygodniowo, ferie, wakacje), ale na podstawie kodeksu pracy z 40 -godzinnym tygodniem pracy i 26-dniowym urlopem. Władze Jarocina, by nie narazić się na zarzut łamania prawa postanowiły zostawić w szkołach 1/30 etatu bibliotekarza szkolnego.

  - Biblioteki oraz znajdujące się przy nich pracownie komputerowe byłyby dostępniejsze dla wszystkich mieszkańców - tłumaczy zastępca burmistrza. - Chcemy, by stały się także ośrodkami animacji kulturalnej.

  Robert Kaźmierczak twierdzi, że uczniowie tylko na tym skorzystają, biblioteki nie tylko będą mieścić się w szkole, ale także będą czynne dłużej i częściej.

  Małgorzata Kasprzycka z kaliskiej delegatury Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty sprawę monitoruje. - Dopiero we wrześniu będziemy mogli stwierdzić, czy uczniowie mają odpowiedni dostęp do księgozbiorów, czy też nie - przyznaje.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo