Poznań: Szpital-zabytek czeka na unijne dotacje

  Poznań: Szpital-zabytek czeka na unijne dotacje

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Ośmiokolumnowy portyk joński, dzisiaj podziwiany tylko przez pacjentów Szpitala Przemienienia Pańskiego, może stać się zabytkiem wpisanym do poznańskiego bedekera. To jedna z trzech lecznic w Poznaniu, która musi godzić historię i wymogi konserwatora z nowoczesnym leczeniem. Szpital Kliniczny przy ulicy Długiej przede wszystkim liczy na unijne pieniądze, które kompleks leczniczy mogą przemienić w atrakcyjny obiekt turystyczny.
  - Dzisiaj nie stać nas nawet na otynkowanie szpitala - zarzeka się Jan Talaga, dyrektor klinicznej lecznicy.

  Zabytkowa fasada, z której sypie się tynk, wymaga gruntownej renowacji pod okiem konserwatora. Piękny róż zdobiący kiedyś plafony przyblakł pod grubymi warstwami czarnych osadów. Efektowna oprawa architektoniczna straciła swój wdzięk i lekkość, ale jej urody nie przywróci pierwsza lepsza ekipa budowlana.
  Do tej pracy trzeba szukać specjalistów biegłych w przywracaniu do życia starej architektury. Tymczasem pieniędzy ledwo wystarczy na osuszanie starych fundamentów i murów, które ostatnia lipcowa nawałnica zalała kolejny już raz.

  Bieżące potrzeby przekreślają rozpoczęcie jakiejkolwiek inwestycji, która nie jest związana z funkcjonowaniem szpitala. Dlatego nadzieją na rewitalizację budynków są unijne pieniądze. Te starania popierają przede wszystkim siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, właścicielki szpitala.

  Orędownikiem wpisania lecznicy do przewodnika po Poznaniu jest także Urząd Marszałkowski: - Istnieje pula pieniędzy na takie cele, a my jesteśmy przychylni, aby część z nich trafiła na ulicę Długą - deklaruje Krystyna Poślednia, wielkopolska wicemarszałek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo