Pieniądze za ból i łzy

  Pieniądze za ból i łzy

  Sławomir Kmiecik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Śmierci bliskiej osoby nic nie zrekompensuje - to oczywiste. Dlatego ustawa, która rodzinom ofiar komunizmu daje możliwość ubiegania się o pieniężne zadośćuczynienie ma wymiar bardziej moralny niż materialny.
  Ci, którzy stracili kogoś w czasach bezprawia powinni mieć poczucie, że wolna Polska pamięta o ich stracie i bólu. A pieniądze są im potrzebne nie na otarcie łez, lecz po to, by egzystować. Bywa bowiem, że rodziny osób walczących o wolność i za to prześladowanych w PRL, żyją w biedzie i opuszczeniu.

  Problem w tym, że duch ustawy kłóci się z literą prawa. O ile bowiem sama idea jest jasna (wypłata odszkodowań), to procedura ich przyznawania już bardziej skomplikowana, zwłaszcza w przypadku Poznańskiego Czerwca 1956. Każdy wniosek musi być zweryfikowany, a to oznacza żmudne i długotrwałe wertowanie archiwów oraz interpretowanie, czy aby na pewno dana osoba zginęła na skutek działań aparatu bezpieczeństwa. Szkoda, że odsiewając ewentualnych oszustów, naraża się na upokorzenia tych, którzy naprawdę ponieśli niepowetowaną stratę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo