Pierwsze rodziny ofiar Czerwca wystąpiły o odszkodowania

  Pierwsze rodziny ofiar Czerwca wystąpiły o odszkodowania

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zaledwie dwadzieścia osób wystąpiło dotąd o zadośćuczynienie za śmierć ich bliskich w zbiorowych wystąpieniach wolnościowych w latach 1956-1989. Większość wniosków pochodzi od członków rodzin ofiar Poznańskiego Czerwca.
  Ustawa o zadośćuczynieniu rodzinom ofiar weszła w życie przed dwoma tygodniami. Przyznaje ona po 50 tys. zł bliskim osób, które "na skutek działań wojska, milicji i innych organów aparatu bezpieczeństwa poniosły śmierć w związku z wystąpieniami wolnościowymi" w okresie PRL. Decyzje o wypłacie pieniędzy wydawać będzie Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

  - Złożone dotąd wnioski zawierają informacje na temat okoliczności śmierci bliskich wnioskodawców. Do niektórych dołączone są relacje uczestników wydarzeń i fragmenty publikacji dotyczących ofiar. Nie mamy podstaw do tego, by je kwestionować, ale ciąży na nas ustawowy obowiązek weryfikacji.
  Będziemy zwracać się w tej sprawie do Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - zapowiada Jacek Polańczyk, szef Departamentu Orzecznictwa UdSKiOR, w którym będą rozpatrywane wnioski.

  W zamyśle ustawodawców chodziło o szybkie przyznanie zadośćuczynienia. W przypadku rodzin zabitych w 1956 roku jest to szczególnie istotne, bo większość osób mogących skorzystać z dobrodziejstwa ustawy znajduje się w podeszłym wieku.

  Wielu z nich przyjdzie jednak poczekać nawet po kilka miesięcy, bo sprawa ofiar Poznańskiego Czerwca jest wciąż na etapie śledztwa. - W sposób rozstrzygający o powodach śmierci poszczególnych osób moglibyśmy wypowiadać się dopiero po zakończeniu wszystkich naszych działań dotyczących wydarzeń w Poznaniu - wyjaśnia Józef Krenz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu, która od lat prowadzi śledztwo w sprawie Czerwca ’56.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo