Błędy w sztuce: najwięcej lekarzy ukarano w Wielkopolsce

  Błędy w sztuce: najwięcej lekarzy ukarano w Wielkopolsce

  Barbara Wicher

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Sąd Lekarski działający przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej rozpatrzył w 2008 roku najwięcej spraw w kraju, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Chodzi o skargi na błędy medyków. Czy to oznacza, że zbliża się koniec bezkarności lekarzy popełniających błędy w sztuce?
  W ubiegłym roku w Wielkopolsce zostało ukaranych najwięcej lekarzy w Polsce. Okręgowy Sąd Lekarski wydał orzeczenie karzące aż 23 lekarzy. Doktor Krzysztof Kordel, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy, jako przyczynę wzrastającej liczby skarg, wskazuje m.in. wzrost świadomości pacjentów.

  Niestety, jak się jednak okazuje ten poziom nadal jest niski. Szacuje się bowiem, że zaledwie 10 proc.
  poszkodowanych pacjentów składa skargę na medyków. Stowarzyszenie Primum Non Nocere twierdzi natomiast, że rocznie w Polsce zdarza się aż 20 - 30 tysięcy wypadków i błędów lekarskich. A to oznacza, że tylko niewielka część z nich jest później rozpatrywana przez sądy lekarskie. Dlatego organizacja broniąca praw pacjentów od lat postuluje o zmiany w systemie dochodzenia praw pacjenta.

  Nie chodzi jednak, by karać lekarzy za błędy i odbierać prawo do wykonywania zawodu. Ważniejszym jest samo oficjalne przyznanie się do popełnienia błędu, a także wydanie przez sąd lekarski wyroku karzącego medyka.

  Dlaczego to jest ważne, pokazuje przykład Agnieszki i Krzysztofa Szymańskich. Sąd korporacyjny uznał winnym lekarza prowadzącego ciążę pani Agnieszki. Bez oficjalnego potwierdzenia z sądu lekarskiego rodzinie byłoby znacznie trudniej dochodzić swych praw na drodze cywilnej przed sądem powszechnym. 238 tysięcy złotych, jakie dostali rodzice kalekiego dziecka, to pierwsze tak duże odszkodowanie w całej Wielkopolsce.

  Za miesiąc może jednak zapaść precedensowy wyrok w sprawie błędu popełnionego przez medyka. Rodzice 9-letniego chłopca domagają się od poznańskiego Szpitala Dziecięcego im. Krysiewicza aż 6 mln zł i ponad 6 tys. zł dożywotniej renty.

  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  web

  alexa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  http://www.byeloo.com ----- inteligentne wyszukiwanie dla ciebie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo